Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJNY WSPÓŁPRACOWNIK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2008
  • Premiera:
    2009. 01. 26
  • Barwny, 72 min

Ja, Białas Mieczysław, syn Kazimierza i Marianny, urodzony 13 listopada 1932 roku, zamieszkały obecnie w internacie w gimnazjum im. Małachowskiego w Płocku, zobowiązuję się współpracować z Wojewódzkim Urzędem Bezpieczeństwa w celu skontaktowania się z bratem Witoldem, który chodzi w bandzie "Brzaska", a jednocześnie, by pomóc w likwidacji band na terenie powiatu Sokołów. Powierzone przez UB zadania będę wykonywał sumiennie i na czas konspiracji wszystkie donosy będę podpisywał pseudonimem "Małachowski" - w ten sposób 26 marca 1950 roku w Płocku Mietek własną ręką podpisał zobowiązanie o współpracy z bezpieką. Nie trwało długo, zanim przestraszony nastolatek uległ naciskom przesłuchujących go ubeków. Kiedy nie udawało się zmusić chłopaka biciem, funkcjonariusze zmienili taktykę. Jeden z walczących z komunistami braci Mietka zginął tuż po wojnie - los drugiego, Witolda, jest teraz w rękach chłopaka. Jeżeli Witek wyjdzie z lasu, nic mu nie zrobią, porozmawiają, poślą do szkoły. Z więzienia wyjdzie też ukochana matka Mietka. Wystarczy podpisać i będzie dobrze. W końcu po co stać po skazanej na klęskę stronie, trzeba się kiedyś ożenić, pracować, trzeba żyć! Mietek podpisał...
W ciągu następnych miesięcy chłopak rzucił się w wir współpracy z UB. Wrażliwy, budzący zaufanie, brat dwóch partyzantów, syn uwięzionej przez komunistów, łatwo przenika do podziemia i nawiązuje kolejne kontakty. Pierwszymi ofiarami agenta "Małachowskiego" są partyzanci Józefa Małczuka pseudonim "Brzask". Z zasadzki zorganizowanej przez UB i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w której ginie "Brzask", ledwo udaje się wyrwać Witkowi. Kolejna akcja kończy się śmiercią czterech leśnych. Jednak głównym przeciwnikiem władz komunistycznych w rejonie pozostaje Kazimierz Kamieński "Huzar" i wytropienie go jest głównym zadaniem Mietka. W oczach łaknących sukcesów funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa chłopak okazuje się wprost bezcenny. Ubecy dbają o kamuflaż dla Mietka, kierując podejrzenie podziemia na innych jego członków. Po rozbiciu oddziału "Brzaska" zmieniają również pseudonim swego agenta - odtąd działa jako TW Michał. Tymczasem Mietek, z jednej strony kuszony wciąż obietnicami uwolnienia matki, a z drugiej coraz bardziej cyniczny nie waha się wydać w ręce UB własnego brata...
Kanwą dramatu prezentowanego w cyklu "Scena Faktu" i ukazującego wstrząsające losy tajnego współpracownika bezpieki, była prawdziwa historia. Kamuflaż okazał się doskonały, agent Michał działał przez wiele lat, niemal do końca swego życia pozostał niezdemaskowany. Zmarł w 1981 roku, ciesząc się opinią zasłużonego pedagoga i wychowawcy wielu pokoleń młodzieży. Na potrzeby sztuki nazwisko i imię prawdziwego tajnego współpracownika zostały zmienione. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TAJNY WSPÓŁPRACOWNIK
AutorCezary Harasimowicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2009
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2024.03.01 00:59:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.