Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZWONY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1987
  • Barwny, 104 min

"Dzwony" to kameralna opowieść o przypadkowym spotkaniu dwojga dojrzałych ludzi - artystów. Wiera to niedoszła primabalerina, której karierę przerwał wypadek samochodowy. To atrakcyjna, subtelna, inteligentna i błyskotliwa kobieta, która pędzi spokojny żywot pani domu u boku starszego męża. Chmarow to reżyser filmowy - bufon, arogant, egoista i donżuan. Ich przypadkowe spotkanie zmienia całkowicie życie ich obojga. Chmarow proponuje Wierze rolę w swoim nowym filmie, dzięki czemu odzyskuje ona wiarę w siebie, budzi się w niej ponownie "artystyczna dusza". Ale ta przypadkowa znajomość wywrze ogromny wpływ także i na Chmarowa. Oboje bohaterowie dzięki swojemu spotkaniu przeżyją wewnętrzną przemianę, której pod wpływem wspólnej pracy na planie filmowym i rodzącego się uczucia ulegają. Sztuka Giennadija Mamlina to melodramat trochę w czechowowskim stylu - jest w nim miejsce i na lirykę, i na humor. To także sztuka o sztuce, o budzeniu się w ludziach "artystycznych dusz", o kroczeniu drogą swojego powołania. Tytułowe "dzwony" to, jak mówi Chmarow do Wiery "... coś, co rzuca czar na człowieka. To coś wiecznego. Jak woda i ogień. Jest pani wędrowcem przemierzającym stepy. I nagle gdzieś tam zza pagórków rozlega się dźwięk - niski, gęsty, ciężki. Bo wkroczyła pani nie do miasta, ale do świątyni, która nosi imię Sztuka. Sztuka, której każdy przechodzień wkraczający pod jej sklepienia przynosi w ofierze całe swoje życie". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZWONY
AutorGiennadij Mamlin
PrzekładJerzy Koenig
2024.06.06 00:57:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.