Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJE PIERWSZE HONORARIUM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 04. 05
  • 39 min

"Znalazłem opowiadanie Babla, w którym jest słów mniej niż u mnie, a powiedziane jest więcej" - zachwycał się Hemingway. Lakoniczne, skondensowane do minimum słów opowiadanie Izaaka Babla (1894-1940), jedna ze słynnych dwustronicowych perełek światowej nowelistki, stało się podstawą debiutanckiego spektaklu Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Liryczna, melancholijna opowieść znakomicie ilustruje metodę pisarską autora "Armii konnej", który większość tematów dla swej twórczości literackiej czerpał z własnych przeżyć. U podstawy tego opowiadania legły osobiste doświadczenia pisarza z okresu, gdy przygotowywał się do pracy literackiej i pomiędzy ludźmi zdobywał wiedzę o życiu i o człowieku. Był reporterem, zaopatrzeniowcem, jako urzędnik Ludowego Komisariatu Oświaty odwiedzał różne zakątki kraju, poznawał rozmaite środowiska i tysiące ludzkich historii. "Leżały mi one na sercu jak ropucha na kamieniu" - mówi bohater widowiska. Autorka adaptacji i jednocześnie reżyserka wprowadziła do inscenizacji motywy również z innych opowiadań Babla, a także wizyjną scenę śmierci pisarza rozstrzelanego na mocy wyroku osławionej "trójki", tworząc swego rodzaju metaforę sztuki - autentycznej, wartej ofiary życia, choć ze swej istoty opartej na iluzji i fikcji.
Młody, samotny chłopak w dyszącym od upałów Tyflisie chłonie "balsamiczne opary kaukaskiej wiosny". Wsłuchuje się w "burzę cudzego milczenia", zmysłowe chichoty dziewcząt, echa miłosnych uniesień. Obserwuje leniwe, rytualne zachowania mieszkańców, skrywające głęboką namiętność i potrzebę uczucia. Próbuje spisywać swoje doznania, mozolnie, bezskutecznie. Mieć wiosną w Tyflisie 20 lat i nie być kochanym to nieszczęście, stwierdza. Wreszcie spotyka kobietę, która zgadza się "za dziesiątaka" spędzić z nim noc. Pierwszą osobę, która wyrwała go z samotności, obdarowuje próbką swojej "twórczości". Chcąc sprawdzić, jakie wrażenie wywoła jego pomysł na opowiadanie, opowiada Wierze swój zmyślony życiorys. Przedstawia siebie jako "chłopczyka" u Ormian, który pochował dwóch starych, zamożnych kochanków i teraz czeka na bogatych gości w hotelu, a nigdy jeszcze nie był z kobietą. Gdy po rzekomo pierwszej w jego życiu nocy miłosnej próbuje wręczyć Wierze dwie sztuki złota, ona oddaje mu złote krążki. Tyflistka prostytutka, jego pierwsza "czytelniczka", płaci mu "pierwsze honorarium", najhojniejsze, jakie w życiu otrzymał. To przeżycie, które pozostanie w nim aż do końca, jest ironicznym komentarzem Babla-artysty do kondycji twórcy, jego determinacji. A jednocześnie tak wiele mówi o istocie szczególnej więzi pomiędzy pisarzem a jego czytelnikiem, budowanej za pomocą kłamstwa, a przecież głębokiej i prawdziwej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MOJE PIERWSZE HONORARIUM
Opowiadanie
AutorIzaak Babel
PrzekładJerzy Pomianowski
2024.06.06 00:46:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.