Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁOMKOWY KAPELUSZ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 12. 31
  • Barwny, 82 min

Premiera "Słomkowego kapelusza" (Un Chapeau de paille d'Italie) w 1851 r. na scenie Palais-Royal w Paryżu była podobno "najgłośniejszym wybuchem śmiechu w dziewiętnastym wieku". Autor, Eugene Labiche (1815-88), przewyższał niezliczonych dostawców repertuaru dla teatrów bulwarowych poetycką wyobraźnią i lekkością humoru i pióra. "Najweselszy komediopisarz Drugiego Cesarstwa" napisał blisko 200 sztuk, korzystając - jak to było w zwyczaju wśród twórców tego gatunku - z pomocy przeszło 40 współpracowników. Podobno jednak wszyscy, nawet tak wybitni jak Sardou, zawsze odgrywali w tych spółkach autorskich drugorzędną rolę. Współcześni dostrzegli wielką indywidualność Labiche'a, przyznając mu w 1880 r. godność członka Akademii Francuskiej. Jego wpływ na europejskich twórców farsy i wodewilu był ogromny. "Słomkowy kapelusz" od czasu warszawskiej premiery w 1875 r. wielokrotnie odnosił sukcesy na polskich scenach, grany w różnych przekładach i przeróbkach, m.in. Michała Rusinka i Juliana Tuwima - jego tłumaczenie wykorzystano w inscenizacji telewizyjnej.
Cała "krotochwila w trzech aktach" rozgrywa się wokół poszukiwania kapelusza z florenckiej słomki z makami. Młody paryżanin Fadinard ma właśnie wstąpić w związek małżeński z Heleną Nonancourt, córką zamożnego ogrodnika z prowincji. W dniu ślubu wyrusza na poranną przejażdżkę za miasto, a jego koń zjada kapelusz, który zdjęła piękna pani Eleonora Beauperthuis, spędzająca słodkie chwile na łonie przyrody z ognistym oficerem Emilem Tavernier. Dama nie może pokazać się zazdrosnemu mężowi bez kapelusza, toteż zjawia się razem z groźnym zabijaką w mieszkaniu Fadinarda, kategorycznie żądają zwrotu utraconej własności. Jednocześnie do domu narzeczonego przybywa orszak krewnych z prowincji. Przyszły teść i panna młoda nalegają na rychłe rozpoczęcie ceremonii zaślubin. Aby pozbyć się natrętnej damy ze swojej sypialni i oddalić groźbę zerwania zaręczyn, nieszczęsny młodzieniec rzuca się na poszukiwanie kapelusza - alibi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁOMKOWY KAPELUSZ
Komedia
AutorEugene Labiche
PrzekładJulian Tuwim

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 05:35:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman