Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SERCE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 49 min

"Serce" Amicisa, książka legenda, przetłumaczona na wiele języków, weszła do kanonu światowej literatury dziecięcej. Jak głosi anegdota, książka powstała w ciągu czterech miesięcy, jako odpowiedź na głos serca. Edmund de Amicis (1846-1908), włoski pisarz, podróżnik, autor między innymi opowiadań wojennych, które w swoim czasie przyniosły mu znaczny rozgłos - czekał przed turyńską szkołą na syna. Wreszcie zobaczył go w towarzystwie kolegi, mizernego biedaka, dziwacznie wyglądającego w za dużym na niego ubraniu. Chłopcy pożegnali się serdecznie, a de Amicis, poruszony przykładem braterstwa, postanowił napisać książkę o losach włoskich dzieci, wykorzystując spostrzeżenia i autentyczne zapiski syna. Zawarł w niej nie tylko obrazki z życia szkoły, ale tak powszechny wówczas entuzjazm dla sprawy zjednoczenia Włoch. W pamięci ludzi żywe jeszcze były wspomnienia wojny z Austrią, rewolucji Garibaldiego, wyniesienia na tron Wiktora Emanuela II, pierwszego króla Włoch, wreszcie - wkroczenia wojsk włoskich do Rzymu, który stał się stolicą ostatecznie zjednoczonego państwa.
"Serce" przybrało postać dziennika "ucznia trzeciej klasy szkoły municypalnej". Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest więc 11-letni chłopiec. Autor adaptacji telewizyjnej i zarazem reżyser, Roland Rowiński, skondensował akcję, przedstawiając jeden dzień z życia dorosłego już Heryka. Bohater wraca z wojny do domu, przypadkiem odnajduje swój dziennik z czasów dzieciństwa. Lektura przywołuje wspomnienia. W scenach retrospektywnych, w których obok zawodowych aktorów grają dzieci, pojawiają się najbardziej charakterystyczne postaci z książki Amicisa - rodzice Henryka, mądry i dobry nauczyciel, zawsze wesoły Coretti, syn handlarza drewnem i dzielny Precossi, syn pijaczyny- kowala, biedak Crossi, poczciwy olbrzym Garonne, posępny Franti i pełen wdzięku prymus Derossi.
Sekwencje szkolne, malownicze i nastrojowe, ilustrowane specjalnie skomponowaną muzyką, najlepiej oddają szczególny klimat opowieści Amicisa. Może więc "Serce", które należało do ulubionych lektur rodziców i dziadków, poprzez telewizyjną scenę dotrze do wyobraźni również dzisiejszych "młodszych nastolatków". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SERCE
AutorEdmondo de Amicis
PrzekładMaria Konopnicka
2024.06.06 00:45:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.