Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WASSA ŻELEZNOWA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 10. 14
  • Barwny, 91 min

Inscenizacja pierwszego wariantu sztuki Maksyma Gorkiego (1868-1936) z roku 1910 - u kresu życia pisarz stworzył drugą wersję dramatu, "poprawioną" na modłę socrealistyczną, m.in. przez wprowadzenie pozytywnej postaci rewolucjonistki Raszel, synowej Wassy. W pierwotnym wariancie konflikt ograniczony jest do kręgu rodzinnego, a dramat ma zdecydowanie bardziej charakter psychologiczny niż społeczny. Rozwijając intrygę, której motorem jest Wassa Żeleznowa, bezpardonowo walcząca o zachowanie majątku, autor pokazuje proces psychofizycznej degrengolady wszystkich członków rodziny, ich wzajemne wyniszczanie się. Jednocześnie jednak wyraźnie daje się w tej sztuce zauważyć humanizm "wczesnego" Gorkiego, związanego z tradycją rosyjskiego naturalizmu znawcy duszy ludzkiej, który umiał dostrzec w swoich bohaterach nie samo zło, ale też krzywdę i nieszczęście, które ludzi popychają do zła.
Nieszczęśliwi są obaj synowie Wassy - starszy Siemion, niezbyt rozgarnięty, bezwolny, skazany na bezpotomną egzystencję u boku żony Natalii, i młodszy Paweł, wyszydzany przez otoczenie garbus, rozpaczliwie zakochany w żonie i jawnie przez nią zdradzany i poniżany. Nieszczęśliwa jest Ludmiła, która musiała wyjść za Pawła, gdy przepadł gdzieś przystojniaczek, któremu zaufała, a teraz musi ulegać zachciankom starego, rozpustnego stryja Prochora, znającego jej panieński sekret. Nie znalazła też szczęścia w życiu córka Wassy Anna, chociaż wyszła za mąż z wielkiej miłości, za pijanicę oficera. Zaklęty krąg nienawiści i agresji zacieśnia się, gdy nad domem Żeleznowych zawisa kolejne nieszczęście. Stary Zachar leży na łożu śmierci, jego brat Prochor chce wycofać udziały z rodzinnej firmy, co grozi całkowitym bankructwem. Wassa Żeleznowa nie zamierza dopuścić do podziału majątku. Kobieta władcza, twarda, zahartowana przez życie, dla swojej rodziny i zachowania jej dobrego imienia gotowa jest zrobić wszystko. Żelazną ręką trzyma synów, synowe, służbę. Kłamie, szpieguje najbliższych, szantażuje. Milcząco akceptuje nawet plan zgładzenia Prochora, jeśliby to miało uchronić rodzinę przed katastrofą, tak jak kiedyś bez wahania zgodziła się na zbrodnię dzieciobójstwa, byle tylko dziecko służącej Lipy i Siemiona nie korzystało z tego, co ona zgromadziła dla swoich dzieci. Dopiero u kresu drogi Wassa Żeleznowa rozpaczliwie westchnie - "Pokochajcie mnie choć trochę, ja też jestem człowiekiem". Ten ton - ludzki i tragiczny - wysuwa się na pierwszy plan w inscenizacji telewizyjnej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WASSA ŻELEZNOWA
Dramat
AutorMaksym Gorki
PrzekładIrena Lewandowska
PrzekładWitold Dąbrowski

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 00:43:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.