Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELKI MAG

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1999. 01. 18
  • Barwny, 50 min

Dramatyczna opowieść o młodych ludziach z marginesu społecznego. Spotykają się w kanałach. Pochodzą z różnych rodzin - patologicznych, ale i tzw. normalnych. Łączy ich nieprzystosowanie do świata dorosłych i brak jakichkolwiek emocjonalnych więzi z rodzicami. Postanawiają założyć firmę, w której ich dorosły kolega z kanału - jako Wielki Mag - pomagałby ludziom uwierzyć w siebie i rozwiązywać ich problemy. Sukces finansowy firmy służy już tylko do demaskowania obłudy i perfidii bliskich dorosłych. Widowisko na podstawie utworu Andrzeja Lenartowskiego "Baśń o Wielkim Magu" w skrótowej, nieco symbolicznej formie definiuje przyczyny wyobcowania młodych ludzi, wskazując na brutalność świata dorosłych i jego niszczącą siłę.
Już prawie rok mieszkają w kanale, jest tu widno, ciepło, nawet radio gra, mają gorącą kawę w termosie i owoce, Nietoperz zawsze zorganizuje coś do jedzenia. Pracująca na ulicy Beatrycze przysyła im jeszcze jednego chłopaka z poważnym hakiem w życiorysie, co sugeruje jego ksywka - Rozpruwacz. W kanałach da się żyć, pomimo nalotów policji, która z reguły zgarnia sporą forsę. Tylko Beatrycze ma już dość obmacywania, poszturchiwania, bycia nikim dla byle gliny. Mądral ma świadomość, że któregoś dnia albo ich wszystkich zakatują, albo zastrzelą, a nikt się o nich nie upomni. Postanawiają coś zmienić w swoim życiu. Składają się wszyscy solidarnie, wynajmują lokal na biuro, kupują niezbędny sprzęt i porządne ubrania, drukują plakaty zachęcające do korzystania z pomocy Wielkiego Maga, który właśnie przyjechał z Tybetu. O dziwo, interes zaczyna się kręcić. W biurze firmy piętrzą się stosy listów od naiwnych, skrzywdzonych przez los. Mądral świetnie się czuje w roli prezesa, ma coraz szerzej zakrojone plany i coraz wyżej postawionych znajomych. Już nie obawia się policjantów, którzy znów próbują wymusić haracz, bo łączy go zażyła znajomość z komendantem policji. Twardą ręką rządzi firmą, nie stroniąc nawet od manipulowania kolegami, aby utrzymać ich w ryzach. Na jego polecenie Rozpruwacz bada stan finansowy firmy państwa Strzelców, w efekcie Mądral zaczyna wykupywać długi rodziców. W każdej chwili może ich zrujnować, zemścić się za swoją poniewierkę w kanałach i krzywdę, którą kiedyś wyrządzili bliskiej mu osobie. Nieoczekiwanie w biurze Mądrala zjawia się jego matka, błagając o spotkanie z cudotwórcą. Przerażona perspektywą utraty dorobku całego życia kobieta nie wierzy w zapewnienia syna, że to on wymyślił Wielkiego Maga, wynajął drobnego pijaczka, aby obiecywał ludziom klucz do szczęścia. Niestety, odwraca się ono czasem od tych, którzy wydają się dziećmi sukcesu - w najmniej spodziewanym momencie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAŚŃ O WIELKIM MAGU
AutorAndrzej Lenartowski
2024.03.01 00:36:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.