Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MORD W JEKATERYNBURGU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż historyczny
  • 26 min

1 marca 1917 roku, w wyniku rewolucji lutowej, car Mikołaj II abdykował w Pskowie, gdzie właśnie przebywał. Tydzień później rodzinę carską aresztowano i uwięziono w Carskim Siole, by 1 sierpnia cara wraz żoną Aleksandrą, córkami Olgą, Tatianą, Marią i Anastazją oraz synem Aleksiejem przewieźć do Tobolska na Syberii. 22 kwietnia 1918 roku do uwięzionych przybył Wasyl Jakowlew z rozkazem przewiezienia Mikołaja II i jego syna do Moskwy. Mały Aleksiej był jednak chory, w tej sytuacji do stolicy zabrano cara, carycę, która nie chciała opuścić męża, i ich córkę Marię. Nie dotarli oni jednak do celu podróży. Zatrzymano ich w Jekaterynburgu i osadzono w domu kupca Ipatiewa, dokąd po trzech tygodniach sprowadzono pozostałe dzieci. W nocy z 16 na 17 lipca komendant straży Jankiel Jurowski obudził członków carskiej rodziny oraz cztery towarzyszące im osoby. Pod pretekstem zagrożenia ze strony ludzi demonstrujących na ulicach, sprowadzono wszystkich do sutereny. Po chwili weszły tam dwie grupy egzekucyjne pod dowództwem Jurowskiego i Jermakowa. Zastrzelono najpierw cara, potem wszystkich pozostałych. Rannych dobito strzałami z pistoletu i bagnetami. Masakra trwała 20 minut. Zdeformowane ciała wrzucono na ciężarówkę i wywieziono za miasto. Co ostatecznie z nimi zrobiono, nie wiadomo. Według jednej relacji, poćwiartowano je i spalono w pobliżu wyeksploatowanego szybu kopalni złota. Jurowski w swej notatce wskazał jednak inne miejsce. Bardzo starannie zrealizowany film, bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi zestawianymi z teraźniejszymi zdjęciami historycznych miejsc, przypomina 20 lat panowania Mikołaja II, kreśli jego sylwetkę, a także postaci jego żony i dzieci. Opisuje wydarzenia, które doprowadziły do abdykacji cara, a potem rewolucji i przejęcia władzy przez bolszewików, relacjonuje okres uwięzienia carskiej rodziny, dokonany na niej brutalny mord i wyniki śledztwa, które miało wyjaśnić jego przebieg oraz umożliwić odnalezienie ciał zgładzonych. Wreszcie - pokazuje, jak bolszewicy, na rozkaz Lenina, ostatecznie rozwiązali problem Romanowów, mordując wszystkich przebywających w Rosji krewnych cara i carycy. Emisję filmu poprzedzi wystąpienie Pawła Wieczorkiewicza. Profesor skomentuje niedawny uroczysty pogrzeb rodziny carskiej oraz przedstawi powody, dla których przedstawiciele cerkwi prawosławnej odmówili udziału w tych uroczystościach. Rozważy też, czy były jakiekolwiek szanse, by ktoś rodziny Romanowów zdołał przeżyć. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.