Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RYSZARDA HANIN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 53 min

Film poświęcony Ryszardzie Hanin - zmarłej 1 stycznia 1994 roku wybitnej aktorce, reżyserce i pedagogowi. Podczas swej długiej kariery aktorskiej występowała m.in. Teatrze I Armii Wojska Polskiego (którego była też współzałożycielką w 1944 roku), w Teatrze WP w Łodzi (1945 - 1949), stołecznym Teatrze Polskim (1949 - 1955 i 1957 - 1962) oraz Teatrze Dramatycznym (1955 - 1957 i od 1962 roku). Na tych scenach stworzyła wiele niezapomnianych kreacji i epizodów. Wszechstronność jej talentu sprawiła, że była równie dobra jako Panna Młoda w Weselu", Pani Frank w "Pamiętniku Anny Frank", Nike spod Cheronei w "Nocy Listopadowej", Pani Maria w "Letnikach", Beatrycze w "Księżycowych nagietkach", czy... Sganarel w "Don Juanie". Obsadzana często w rolach kobiet ciepłych i dobrych, potrafiła zerwać z tym emploi i mistrzowsko wcielić się w esesmankę w pamiętnym filmie "Ostatni etap". Do jej sukcesów krytyka zalicza także role w takich filmach jak "Drzwi w murze" (nagroda na festiwalu w San Sebastian), "Najważniejszy dzień życia", "Zapamiętaj imię swoje", "Seksmisja" i "Jeszcze tylko ten las" (główna nagroda na festiwalu w Gdańsku). W filmie Krystyny Mierzwińskiej Ryszardę Hanin wspominają jej przyjaciele i uczniowie. Ich wypowiedzi ilustrują fragmenty spektakli i filmów z udziałem wielkiej aktorki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.21 00:14:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency