Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPAMIĘTAJ IMIĘ SWOJE

  • Tytuł alternatywny: POMNI IMIA SWOJE
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, ZSRR
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1974. 11. 05
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film wojenny
  • Barwny, 2771 mm, 97 min

    Lokacje: Gdańsk, Leningrad, Kraków, Oświęcim.

    Uwaga: wpisano jedynie nazwiska polskich twórców filmu i nazwiska ważniejszych twórców rosyjskich.

Rok 1943. Zinaida Worobiowa i jej kilkuletni syn Gieńka trafiają do obozu w Oświęcimiu. Niebawem zostają rozdzieleni. Wcześniej jednak matka nakazuje dziecku, by zapamiętało swoje imię. Sama zaś zapamiętuje więzienny numer syna. Po wyzwoleniu wycieńczony i chory Gieńka, podobnie jak wiele innych jego towarzyszy niedoli, ląduje w polskim domu dziecka. Jedna z nauczycielek, Halina Truszczyńska, postanawia go usynowić i dać swoje nazwisko. Malec bowiem niejasno pamięta tylko imię. Dla małego Eugeniusza Truszczyńskiego nastają szczęśliwe dni. Przybrana matka wychowuje go jak własnego syna. Dzięki niej chłopiec odbiera staranną edukację, jako dorosły człowiek robi karierę w marynarce handlowej. Mimo upływu lat prawdziwa matka Gieni nie ustaje w poszukiwaniach. Bezcenną pomoc okazują jej dawne współwięźniarki, a zwłaszcza Tadeusz Szymański - kustosz Muzeum Oświęcimskiego. To dzięki niemu po ponad dwudziestu latach Zinaida Worobiowa może utonąć w ramionach swego, wydawało się straconego na zawsze, syna. Po latach usilnych starań matka i syn odnajdują się. On jest oficerem polskiej marynarki handlowej, właśnie obejmuje swój pierwszy statek, ona mieszka w Mińsku, Eugeniusz będzie miał od tej pory dwie matki, dwa domy. Scenariusz filmu Sergieja Kołosowa powstał na podstawie autentycznych wydarzeń. Niezwykła historia inżyniera Eugeniusza Gruszczyńskiego i jego rosyjskiej matki została tylko nieznacznie zmieniona. W latach siedemdziesiątych "Zapamiętaj imię swoje" cieszyło się sporą popularnością w Polsce i Związku Radzieckim. Mimo upływu ćwierć wieku niektóre sceny również i dziś mogą wywoływać wzruszenie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:15:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.