Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIERSZYNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny ; 24 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Wspomnienia najstarszej, 96-letniej mieszkanki syberyjskiej wsi Wierszyna, Magdaleny Mycki, która z Polski trafiła na Syberię w 1912 r. Choć z Polski wyjechała jako dziecko, mówi polszczyzną nie skażoną charakterystycznym zaśpiewem czy obcym akcentem. Ma 96 lat. Jest najstarszą mieszkanką Wierszyny, postacią w jakiś sposób symboliczną, swego rodzaju ostoją polskości i wiary. Magdalena Mycka przybyła do syberyjskiej głuszy z rodzicami i grupą Polaków jeszcze "za cara", bodaj w 1912 roku. Uparli się, by pośród Buriaków stworzyć sobie cząstkę ojczyzny. I udało im się. Wywalczyli nawet kościół, mimo oporu arcybiskupa z Irkucka. Po rewolucji było już gorzej. W 1929 roku komsomolcy zrzucili dzwon, a rok później zniszczyli kościelną wieżyczkę. W 1934 zakazano uczyć dzieci języka polskiego, w 1935 wieś zmieniła się w kołchoz "Czerwona Wierszyna". W 1937 roku wywieziono 31 światlejszych mieszkańców. Nigdy nie wrócili do domów i do dziś nie udało się ustalić, gdzie zostali zgładzeni.Po trudnych latach wierszynianie wracają do polskości. Odbudowali kościół, dzieci znów uczą się języka dziadów. W domach zaś ciągle - jak największą świętość - przechowuje się sprzęty i narzędzia, które z ojczyzny przywieźli ze sobą tamci osadnicy z początku wieku: już się ich nie używa, by się nie zniszczyły. W filmie wierszyńska nestorka wydobywa z pamięci przywiezione na Syberię strzępy dziecięcych wspomnień z Polski, opowiada o swoim życiu w Rosji i ZSRR i śpiewa dawne polskie pieśni. O historii Wierszyny mówi też Zdzisław Soska, który był tam nauczycielem w latach 1992-1993.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.