Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY POMIANOWSKI, POLAK - OCHOTNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 51 min

Wyjechał w 1968 roku, jak tysiące innych opuszczających wówczas kraj z własnej woli lub pod przymusem. Powrócił po latach i deklaruje się Polakiem z wyboru. Jerzy Pomianowski urodził się w Łodzi w 1921 roku. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Po wybuchu wojny trafił do ZSRR. Początkowo pracował tam w kopalni, potem odbył studia medyczne w Moskwie. Po powrocie do Polski pracował kolejno w Ministerstwie Zdrowia, redakcji "Nowej Kultury", w Teatrze Narodowym jako kierownik literacki i w Zespole Filmowym "Syrena". Wykładał na Wydziale Dziennikarskim UW. Po opuszczeniu kraju osiadł w Włoszech. Był tam wykładowcą w Akademii Sztuki Dramatycznej w Rzymie i profesorem polonistyki na Uniwersytecie w Bari, a następnie w Pizie. Jest autorem sztuk dramatycznych, opublikował wiele prac z dziedziny teatru i literatury. Dużą popularność przyniosły mu tłumaczenia na język polski dzieł Babla, Tołstoja, Czechowa, Bułhakowa, Szwarca, Sołżenicyna, Sacharowa, Hellera, Szałamowa. Dokonał także włoskich przekładów utworów Aleksandra Fredry i Karola Wojtyły. W filmie opowiada o swym życiu i o wybitnych ludziach, których dane mu było poznać. Wspomina dzieciństwo w Łodzi, fascynację Mieczysławem Jastrunem i Tadeuszem Kotarbińskim, bliskie kontakty ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i Witoldem Gombrowiczem. Mówi o pobycie w ZSRR i spotkaniach z Eugeniuszem Szwarcem i Anną Achmatową, o swej pracy naukowej i translatorskiej we Włoszech. W "Postscriptum" do filmu, nakręconym w Krakowie dwa lata po powrocie Jerzego Pomianowskiego do Polski, opowiada o swym nowym życiu w ojczyźnie z wyboru. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:13:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.