Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERWSZY DZIEŃ

w ROSJA - POLSKA. NOWE SPOJRZENIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2007
 • Barwny, 20 min

Obsypany nagrodami krótkometrażowy dokument Marcina Sautera powstał w ramach projektu "Rosja Polska. Nowe Spojrzenie" realizowanego przez Eureka Media i Instytut Adama Mickiewicza. Film zdobył m. in. Złoty Zamek - główną nagrodę XI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Cinema 2007, a także został nagrodzony na festiwalu Doclisboa 2007, odbywającym się stolicy Portugalii. Ponadto otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu "Jeden Świat" w Pradze w 2008 r. oraz Grand Prix IX Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy". "Pierwszy dzień" to bardzo nastrojowy film, opowiada o jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego z nas, o pierwszej granicy, którą przekracza człowiek stając się dorosłym. Początek szkoły to właśnie początek dorosłego życia. Dziecko pierwszy raz znajduje się w zupełnie nowym dla niego środowisku, musi się zaaklimatyzować, odnaleźć w obcym świecie, zacząć samodzielnie nawiązywać kontakty. Autor filmu zapuścił się z kamerą w odległe zakątki Syberii, do niewielkiej osady nad rzeką Ob, gdzie tę granicę przekracza się w bardziej ekstremalnych warunkach. Pokazuje mieszkańców osady podczas ich codziennych zajęć: wokół domu i w polu. Następnie koncentruje uwagę na dwóch siedmiolatkach - Aloszy i Arturze. Chłopcy wkrótce opuszczą rodzinne pielesze, by wyruszyć w nieznane. Podobnie jak ich rówieśnicy, idą po raz pierwszy do szkoły. Muszą przebyć wiele kilometrów w surowym kraju tundry, gdzie nie ma dróg, a komunikację zapewniają jedynie helikoptery i statki na rzece Ob, która nie zamarza tylko przez trzy letnie miesiące. Pokonanie długiej drogi z rodzinnej skórzanej czumy i otwartych przestrzeni tundry do szkoły w mieście - to dla nich jak wyprawa na inny kontynent. Rozstanie z rodziną jest bolesnym przeżyciem, ale zarazem okazją do zdobycia nowych, życiowych doświadczeń. Kamera towarzyszymy bohaterom filmu podczas pożegnań z bliskimi i w pierwszych dniach nauki w szkole. Dzieci jadą do szkoły w Aksarce na Półwyspie Jamalskim. Oglądają swoje pokoje w internacie, który teraz będzie ich domem. Pierwszego dnia podczas uroczystego apelu dowiadują się, że ich szkoła liczy 670 uczniów. W tym roku 60 pierwszoklasistów rozpoczyna naukę, ukończą edukację w 2017 r. Teraz czeka ich rok wytężonej pracy: na początek uczą się o swoim ojczystym kraju, o Moskwie i o Kremlu, w którym pracuje Władimir Putin. Pierwszoklasiści wrócą do domu na wakacje, dopiero gdy odmarznie rzeka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Jury Studentów miasta Krakowa
  za "subtelne uchwycenie chwil odchodzącego dzieciństwa i wizualną wrażliwość"
 • 2007
  Lizbona (FF DOCLISBOA)-Nagroda Johnnie Walkera dla Najlepszego Krótkiego Filmu Dokumentalnego
 • 2007
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-"Złote Zęby" dla najbardziej interesującego filmu dokumentalnego
 • 2007
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-"Złoty Zamek"
 • 2008
  Praga (International Human Rights Documentary Film Festival "One World")-Wyróżnienie Honorowe
 • 2008
  Kijów (Ukrainian Context - Human Rights Documentary Film Days)-Nagroda Główna
  za "lakoniczność ujęcia tematu tożsamości narodowej w przestrzeni post-sowieckiej"
 • 2008
  Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-Grand Prix
  w kategorii filmu krótkometrażowego; za "humanizm, wrażliwość, emocjonalność, precyzję w opowiadaniu obrazem o najważniejszych ludzkich sprawach; za prawdę opisu i metaforę"
2018.07.16 21:40:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.