Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEPRZEWIDYWALNA KAMCZATKA

w POLACY NA SYBERII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 28 min

Kamczatka - powszechnie uważana za "koniec świata", jest określana przez potomków osiadłych tu Polaków jako najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Ludzie ci czują się spadkobiercami polskiej tradycji tworzonej tu przez wieki. Opowiadają przed kamerą o roli, jaką odegrali tu Polacy, prowadzą do miejsc związanych z ich obecnością, pokazują pamiątki, które zachowały się po działalności Polaków.
Najbardziej znaną i popularną tu postacią spośród polskich wygnańców jest Maurycy Beniowski, konfederat barski. Osadzony w Bolszeriecku, założył tam szkołę, wraz z miejscowymi ujarzmiał tę dziką ziemię, a wreszcie - uciekając - wskazał nowy szlak morski, którym mogły swobodnie docierać na Kamczatkę statki.
Jan Kozyriewski w czasie długich wędrówek po półwyspie opracował pierwszą mapę tych terenów. Z kolei Benedykt Dybowski badał przyrodę i leczył Kamczadali. Brygadier Kopeć mieszkał w różnych częściach Kamczatki, co pozwoliło mu poznać zwyczaje i warunki życia miejscowych ludów, które potem opisał. Te prace były pionierskimi dziełami w skali światowej; to dzięki Polakom ludzie w innych krajach dowiadywali się o zupełnie nieznanych im ziemiach i ludach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.01.02 19:49:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency