Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WHO KILLED STALIN?

  • Tytuł polski: KTO ZABIŁ STALINA?
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2004
  • Język:
    angielski
  • Barwny, 47 min

Drodzy Towarzysze i Przyjaciele! Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Rada Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z uczuciem głębokiego bólu powiadamiają Partię i wszystkich ludzi pracy Związku Radzieckiego, że 5 marca 1953 roku o godzinie dziewiątej minut pięćdziesiąt wieczorem, po ciężkiej chorobie zakończył życie Przewodniczący Rady Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Józef Wissarionowicz Stalin. Przestało bić serce współbojownika i genialnego kontynuatora dzieła Lenina, mądrego Wodza i Nauczyciela Partii Komunistycznej i narodu radzieckiego. Czy śmierć Stalina nastąpiła z przyczyn naturalnych, czy też ktoś pomógł mu umrzeć, poprzez działanie lub zaniechanie? Komu mogło zależeć na zgonie "Chorążego Pokoju"? Lista podejrzanych jest długa. Są na niej maltretowani i pomiatani na wszelkie sposoby członkowie rodziny, oraz liczne grono terroryzowanych, ośmieszanych i represjonowanych z byle powodu, lub wręcz bez powodu współpracowników generalissimusa. Stalin dał się znienawidzić wielu osobom. Córka Swietłana nigdy nie wybaczyła ojcu, że przyczynił się do śmierci jej matki i potem z zemsty prześladował rodzinę zmarłej. Pierwszego kochanka dziewczyny czekała wieloletnia katorga w kopalnii soli na Syberii. Specyficzna "miłość ojcowska" dotykała także brata Swietłany, Wasilija. Całe życie upokarzany, mógł życzyć śmierci Stalinowi. Podanie trucizny "Wodzowi" mógł rozważać Wiaczesław Mołotow. Bliski przyjaciel z dawnych lat i współpracownik Stalina podejrzewał, że nie przetrwa szykowanej właśnie kolejnej czystki. Cierpiał też z powodu aresztowania oskarżonej bezpodstawnie żony, w czym dostrzegał rękę coraz głębiej popadającego w paranoję przywódcy. Motywy mieli także Nikita Chruszczow, upokarzany przez Stalina przy każdej okazji, oraz Ławrentij Beria. Bezlitosny i wyrachowany szef tajnych służb zdawał sobie sprawę, że jego dni są policzone. Na początku 1953 roku w rządowej gazecie "Prawda" sugerowano, że Beria zlekceważył swoje obowiązki. To zaś łatwo mogło zmienić się w oskarżenie o zdradę, karaną na gardle. Autorzy dokumentu próbują znaleźć winnych. Korzystają między innymi z niedostępnego przez ponad 50 lat, a ujawnionego dopiero teraz raportu medycznego, minuta po minucie odsłaniającego szczegóły agonii "Wodza", oraz relacji potomków najbliższych współpracowników Stalina. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.