Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZŁOMNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 34 min

"Zarzucono mi próbę obalenia siłą ustroju Polski Ludowej, bo wówczas jeszcze nie było PRL, tylko Polska Ludowa, poprzez powołanie masowego ruchu katolicko-narodowego przy pomocy imperialistycznych armii anglosaskich - wspomina bohater filmu. Niestety, anglosaskie armie zawiodły. A po latach okazało się, że rzeczywiście doprowadziłem do powstania takiej chrześcijańskiej organizacji. Czyli ci śledczy w końcu nie byli tacy tępi". Podczas swej długiej drogi profesor Wiesław Chrzanowski przeżył, dokonał i przecierpiał więcej niż zdecydowana większość jego rówieśników. Wychowawca dwóch pokoleń polskiej prawicy, żołnierz Armii Krajowej ranny podczas powstania warszawskiego w ostrzeliwanym Pałacu Staszica, więzień obozu w Pruszkowie, po zakończeniu działań wojennych współtworzył Chrześcijański Związek Młodzieży "Odnowa". Zatrzymany przez UB, spędził sześć lat w stalinowskich więzieniach - na Mokotowie, we Wronkach, Rawiczu i w ponurej sławy gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Mimo szykan i ciągnących się godzinami ciężkich przesłuchań prowadzonych przez sadystycznych oprawców, nigdy się nie załamał, nigdy nie zwątpił w sens swojej walki. Lecz choć niezłomnie wierzył w odrodzenie wolnej ojczyzny, chyba nie przeczuwał, że kiedyś, po dekadach, przyjdzie mu zasiąść w tym samym budynku, piętro wyżej nad swoją dawną celą, w gabinecie Ministra Sprawiedliwości rządu suwerennej Rzeczypospolitej... Nim nadszedł ten dzień, przez ponad dwadzieścia lat nie mógł pracować w swoim zawodzie. Stale prześladowany, inwigilowany, rewidowany i przesłuchiwany, zarabiał na życie jako radca prawny spółdzielni mieszkaniowej. Tylko w Tatrach, z dala od podsłuchu i tajniaków, mógł spotykać się z patriotyczną młodzieżą "Ruchu Młodej Polski" i działaczami opozycji. Doradca władz krajowych "Solidarności", członek Społecznej Rady Prymasowskiej, współzałożyciel Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, doczekał wreszcie wymarzonej niepodległości. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie premiera Bieleckiego i marszałkiem pierwszego wyłonionego w wolnych wyborach Sejmu. Był też celem ostrego ataku z niespodziewanej zupełnie strony - z grona patriotycznej opozycji. Oskarżenie o współpracę z bezpieką okazało się, po przeprowadzonym na żądanie bohatera postępowań lustracyjnym, nieprawdziwe. Swoją życiową drogę, sukcesy i porażki, ciężkie i radosne chwile wspomina bohater filmu. O profesorze Wiesławie Chrzanowskim mówią też jego przyjaciele: Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Tadeusz de Virion i Wiesław Walendziak. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:40:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.