Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETY Z AUSCHWITZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 38 min

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu utworzono w 1940 r. i początkowo przebywali w nim tylko mężczyźni. W marcu 1942 r. wydzielono tam oddział kobiecy. Na początku kobiety były więzione w obozie Auschwitz I, utworzonym na terenie byłych polskich koszar wojskowych na przedmieściach Oświęcimia. Kiedy zakończono budowę oddalonego o trzy kilometry drugiego obozu w Brzezince, Auschwitz II- Birkenau, przeniesiono tam więźniarki. Na ogólną liczbę ponad 400 tys. więźniów zarejestrowanych w dokumentach obozowych kobiet było ponad 130 tys. Wiele z nich nie doczekało wyzwolenia obozu. Nigdy też nie dowiemy się, ile ich naprawdę zginęło, ponieważ Niemcy nie ewidencjonowali transportów więźniów przeznaczonych do gazu. Szacuje się, że w Auschwitz w latach 1940-45 zginęło od 1,1 do 1,5 mln ludzi. Film przedstawia historie czterech więźniarek KL Auschwitz: Zofii Posmysz-Piaseckiej, Hanny Palarczyk, Aliny Dąbrowskiej oraz Marii Chodnikiewicz, które opowiadają o swoich obozowych przeżyciach. Każda z bohaterek relacjonuje swój pobyt za drutami, wspomina jego kolejne etapy: tatuowanie numerów, strzyżenie, kąpiel w saunie, przydział obozowych uniformów. Kobiety były często w gorszej sytuacji niż mężczyźni ze względu na typowe kobiece dolegliwości. Brak wody w barakach i na terenie obozu w początkowym okresie funkcjonowania Auschwitz II-Birkenau powodował, że nawet przez kilka tygodni nie miały szans nawet na podstawowe zabiegi higieniczne. We wspomnieniach byłych więźniarek obecne są także wstrząsające opowieści o ludobójstwach dokonywanych na terenie obozu, relacje z pobytów w obozowym szpitalu, akcji odwszawiania. Wszystkie bohaterki filmu chorowały na tyfus plamisty, którego epidemia ogarnęła obóz. Z powodu katastrofalnych warunków bytowych, wszechobecnego terroru, głodu i braku lekarstw tylko nieliczne ofiary tyfusu zdołały przetrwać chorobę. Im się udało. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.