Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWICE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Szwecja, Niemcy
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 54 min

Kto z żyjących współcześnie pamięta jeszcze carskie "Mariańskie Instytuty dla Błagorodnych Dziewic"? Powstałe w XIX wieku w specyficzny sposób kształciły młode panny z tzw. dobrych domów. Miały uczyć "żeńskiej cnoty", małżeńskiej wierności mężczyźnie, dobrych obyczajów, kultury zachowania w towarzystwie i.... tańców. Inaczej mówiąc - miały kształtować specyficzny, zgodny z ówczesnymi oczekiwaniami wzorzec kobiety, kobiety - matki, kobiety - żony. W 1918 roku bolszewicy wszystkie Instytuty zamknęli. Czas wielkich przemian politycznych i społecznych w Rosji przełomu XX i XXI wieku spowodował, że pewne wyznawane dotychczas wartości wyczerpały swoją formułę, a nowe (np. religia) nie do końca zostały przyjęte wraz ze wszystkim tym, co ze sobą niosą. Być może myśl właśnie o tym przyświecała generałowi Aleksandrowi Lebiedowi, który w 1998 roku reaktywował w Krasnojarsku działalność "Mariańskego Instytutu dla Dziewcząt", który kontynuuje tradycje szkół carskich. Jedna może nastąpiła zmiana: dzisiejsze uczennice nie muszą pochodzić z dobrych domów. Muszą być natomiast... dziewicami (jest to medycznie okresowo sprawdzane, a nieutrzymanie "stanu początkowego" równoznaczne jest z relegacją ze szkoły). Surowa reguła (niemal zakonna) przymusowego pobytu panien w przyszkolnym internacie nie pozwala na wiele swobody: pobudka, gimnastyka, mycie, śniadanie, nauka, obiad, nauka, kolacja, modlitwa i sen to główny schemat dnia. Dziewczęta uczą się savoir-vivre'u, sposobu chodzenia, ubierania, dobrego gustu, smaku, poczucia estetyki i tańca. Od początku nauki wpajane są im pojęcia wierności i poświęcenia dla dobra ojczyzny i własnego związku z mężczyzną. Uczone są tego, że obowiązkiem mężczyzny jest walczyć i być wiernym swojemu krajowi, a im - kobietom - wyznaczona jest jakby odgórnie rola wiernych żon i matek. "Stosunki przedmałżeńskie" są zakazane. Więcej - widziane jako rodzaj prostytucji. "Mężczyzna ma otrzymać jako żonę dziewicę, bo tylko jako "czystą" będzie ją prawdziwie kochał i szanował" - to jedna z maksym, które należy zapamiętać. W okresie nauki kontakty towarzyskie dziewcząt ograniczająsię wyłacznie do adeptów pobliskiego.... Korpusu Kadetów (prowadzonego także na wzór carskich szkół wojskowych). Tak powstanie Człowiek Nowej Rosji - "marianka" wyjdzie w przyszłości za mąż za kadeta. Z ich związku narodzą się dzieci, które, wychowane w tradycji rodziców, także będą miały własne potomstwo... "Nowej Rosji potrzebny jest nowy typ patriotycznego wychowania" - twierdzą twórca szkoły Aleksander Liebied i jej zwierzchnik, generał Mironow. Mariańskie Gimnazjum dla Dziewcząt ma to zadanie spełnić. W dwa miesiące p zrobieniu tego reportazu generał Liebied zginął w wypadku. Szkoła nie przerwała swojej działalności, a na przyjęcie do niej kandydatki oczekują w długich kolejkach. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:48:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.