Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAGA PRASTAREJ PUSZCZY

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007-2008
  • Barwny (negatyw: Kodak Vision Super 16), 10 odcinków x 52 min

    Emisje:
    Część VII - 22.03.2008
    Część I - 26.09.2010
    Część II - 03.10.2010
    Część III - 10.10.2010
    Część IV - 17.10.2010
    Część V - 06.12.2010
    Część VI - 07.12.2010
    Część VIII - 08.12.2010
    Część IX - 09.12.2010
    Część X - 10.12.2010

Autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych autorstwa Bożeny i Jana Walencików. To pierwsza taka próba stworzenia nie typowych dokumentów przyrodniczych lecz fabularyzowanego serialu o przyrodzie z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy - Puszczę Białowieską. Na potrzeby serialu, którego produkcja trwała kilka lat, autorzy - Bożena i Jan Walencikowie, znakomici filmowcy dokumentaliści, stworzyli unikatową hodowlę zwierząt - bohaterów sagi. Muzykę do całej serii skomponował Michał Lorenc.
Część I: Opowieść o wilku. Nie ma jak stado: Rodzeństwo i matka młodego wilka giną tragicznie. Osierocony, nagle staje przed czymś co jest obce wilczej naturze: nie potrafi żyć w samotności. Wszystko czego zaznał dotąd wiązało się z rodziną. Niedoświadczony i zagubiony natrafia na skrytego człowieka, który dawniej targnął się na jego rodzinę, a teraz krąży za nim jak zły cień...
Część II: Opowieść o mrówce. Samotność w tłumie: Obywatelka systemu, tylko jedna mrówka z milionowej społeczności gigantycznego mrowiska - Wymyślona przez autorów - za wszelką cenę stara się wypełnić rolę przypisaną jej w hierarchii. Jak w koszmarnym obozie obłędnej pracy, w tym "społeczeństwie doskonałym" jednostka jest niczym. Nawet widmo zagłady mrowiska nie zmienia tej zależności. Niespodziewana izolacja Wymyślonej obraca się w jej dramat. Tylko jej...
Część III: Opowieść o kruku. Skaza odmieńca: Młody kruk, uratowany przez człowieka od pewnej śmierci, poszukuje własnej drogi. Wrodzona ciekawość sprawia, że staje się "prześladowcą" skrytego człowieka, cichym świadkiem jego niecnych czynów. Ta ryzykowna gra, w połączeniu z nabytą za młodu przypadłością, przyczynia się do życiowego dramatu.
Część IV: Opowieść o żubrze. Cywilizowanie dzikości: Dorosły żubr, dziki i niezależny mocarz uwięziony w rezerwacie, przez prawie rok nie zaznaje wolności. Kiedy wreszcie nadarza się sposobność, okazuje się, że jest uzależniony - uzależniony od opieki człowieka. Jak i w dotychczasowym życiu, tak i teraz wrodzona dzikość przegrywa z cywilizacją.
Część V: Opowieść o żuku. Potęga karła: Żuk leśny - dla wielu nieznaczący "robak" - od pierwszych dni dorosłego życia pokonuje przeszkody, jakie gotuje mu świat olbrzymów: samochodów, koni, żubrów, wilków i innych zwierząt. Okazuje się, że ten karzeł robi coś, bez czego las nie mógłby istnieć. Wreszcie i on odnajduje swoją "ziemię obiecaną". Upiorny pech sprawia, że na jego drodze staje człowiek...
Część VI: Opowieść o dziku. Cena niezależności: Dzik urodzony w rezerwacie, żyjący w wielkim stadzie kuzynów, wybiera życie w pojedynkę - w wolnej puszczy. Za niezależność płaci wysoką cenę: odchodzi z rodzinnej ostoi. Poufałość do ludzi sprawia, że staje o krok od śmierci. W końcu wraca do domu. Niepotrzebnie...
Część VII: Opowieść o nornicy. Niezwyczajna zażyłość: W tym odcinku opowiemy o nornicy. Osaczoną przez drapieżnika nornicę ratuje osobliwy człowiek. Przeniesiona do jego leśnej kryjówki rodzi młode tuż pod bokiem opiekuna. Razem z dziećmi cieszy się bezpieczeństwem, nie obawiając się nieustających ataków drapieżników. Niestety, ta nienaturalna zażyłość obraca się przeciwko niej.
Część VIII: Opowieść o bobrze. Nieosiągalna arkadia: Żywot 2-letniej bobrzycy zmienia się w oka mgnieniu, gdy razem z innymi bobrami zostaje odłowiona przez ludzi w celu przesiedlenia w nowe tereny. Desperacko ucieka z transportu i zmuszona do wielokilometrowej wędrówki usilnie poszukuje własnego miejsca. Dopina swego docierając do puszczy, ale i tu, gdzie znalazła nowy dom i założyła rodzinę, życie wciąż nie oszczędza jej dramatów. Ludzi, w każdym razie powinna unikać...
Część IX: Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika: Jest drapieżnikiem, sową wielkości wróbla. Zabija małe ptaki i gryzonie. Aby wykarmić aż ośmioro młodych, poluje w dwójnasób, bo nagle została bez partnera. Twardo doświadczona, sama jedna heroicznie opiekuje się potomstwem. Pojawia się jednak ktoś... Też drapieżnik.
Część X: Opowieść o rysiu. Wbrew naturze: Młoda rysica traci matkę. Za sprawą człowieka przeżywa i usamodzielnia się. Doznaje najlepszych chwil z życiowym partnerem. Nie dane jej jest jednak doświadczyć macierzyństwa. Jej małe przeżywają, ale opiekunowie odkrywają u nich przypadłość, z którą nie mogłyby przetrwać w wolnej przyrodzie. Zatem, uratowane, ale...

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2010
    Szanghaj (Shanghai Tv Festival)-Srebrna "Magnolia Award"
  • 2011
    Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego)-Grand Prix
    nagroda za V część serialu
2024.06.06 01:47:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.