Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FORBIDDEN LOVE. THE STORY OF BRONIA AND GERHARD

  • Tytuł polski: ZAKAZANA MIŁOŚĆ. HISTORIA BRONI I GERHARDA
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Niemcy
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 54 min

Historia przedstawiona w "Zakazanej miłości" sięga dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Punktem wyjścia dla twórców dokumentu stał się kilkuminutowy film archiwalny nakręcony ponad 60 lat temu i odnaleziony przypadkowo w 1946 r. na poddaszu jednego z domów podczas prac remontowych we wsi Sturow niedaleko miasteczka Nove Zamky na terenie Słowacji. Na taśmie filmowej utrwalono fakt represjonowania polskiej robotnicy przymusowej i Niemca, którzy zostali publicznie pohańbieni i upokorzeni za złamanie prawodawstwa nazistowskiego, dotyczącego tzw. czystości rasy. Dramat rozegrał się w 1941 r. na Śląsku Opolskim we wsi Steindorf, której dzisiejsza polska nazwa brzmi Ścinawa Nyska. Rekonstrukcji tych zdarzeń podjęła się polska ekipa, która zrealizowała "Zakazaną miłość" dla niemieckich stacji telewizyjnych WDR i ARD. Wstrząsający dokument powstał na podstawie relacji świadków - sąsiadów, robotników przymusowych - wspominających przed kamerą tamte czasy. W ich opowieść wplatają się fabularyzowane sceny, w których wystąpili Maria Adamus i Kuba Czyczyło, odtwarzający tragicznych kochanków, Bronię i Gerharda. Ona była Polką zesłaną na przymusowe roboty. Miała zaledwie 16 lat. Trzy lata od niej starszy Niemiec również pracował u bogatego gospodarza. Spotkali się i pokochali, choć ich uczucie było z góry skazane na niepowodzenie. Nie wyparli się "zakazanej miłości" nawet wówczas, gdy zostali publicznie pohańbieni, wystawieni na pośmiewisko. Wspomnienia świadków wydarzeń sprzed ponad 60 lat konsekwenie prowadzą do kulminacyjnego momentu dokumentu. W końcowej sekwencji twórcy przedstawiają odnaleziony na strychu wstrząsający film archiwalny. Zapis przedstawia przebieg swoistej egzekucji, jakiej zostali poddani Bronia i Gerhard. Młodzi ludzie, którym przyszło żyć i kochać w tak okrutnych czasach, godnie znosili upokorzenia, poniżanie, obelgi rzucane pod ich adresem, w milczeniu poddawali się goleniu głów na łyso, przyglądali paleniu ich włosów. W pokutnych workach, boso, z zawieszonymi na piersiach tablicami z obelżywymi napisami szli posłusznie pędzeni przez całą wieś. Towarzyszyły im przede wszystkim grupy wyrostków żądnych sensacji. Kilku- i kilkunastoletni chłopcy przygrywali na trąbkach, pluli na parę, rzucali w nich zgniłymi jabłkami i jajkami. Wyraźnie zadowoleni z możliwości ukarania "winnych" byli również sami egzekutorzy. Zachowanie współautorów i świadków okrutnego "spektaklu" wywołuje wstrząsające wrażenie, spotęgowane z pozoru całkowitą obojętnością bohaterów tragedii, ich bezsilnością i rezygnacją. Nie spotkali się więcej. Gerhard został wysłany na front. Wrócił załamany i wkrótce zmarł. Bronia trafiła do obozu, wszelki ślad po niej zaginął. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:33:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman