Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STACJA TWORKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 45 min

Mury tej placówki pamiętają carskie czasy, wnętrza jednak się zmieniły, zmieniła się przede wszystkim diagnostyka chorób, terapie i pacjenci. Niezmienne jest cierpienie ludzi, którzy trafiają do jednego z największych i najstarszych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Niezmienne jest też to, że przyczyny ich chorób są nieznane, a każdy przypadek inny, wynikający z niepowtarzalnej osobowości pacjenta, jego losu, przeżyć i doświadczeń. Andrzej Titkow zajrzał z kamerą do szpitalnych sal w Tworkach. Dyskretnie obserwował chorych. Rozmawiał z lekarzami i asystował przy ich rozmowach z pacjentami. Pokazał, jak nierozumny i okrutny jest stosunek większości ludzi do chorych psychicznie - piętnujący ich, odmawiający prawa do życia w społeczeństwie, powrotu do zdrowia. W wędrówce po Tworkach autor dokumentu przedstawia przypadki najciężej chorych, by następnie oko kamery kierować na tych, którzy zdrowieją. Przedstawia osoby już gotowe na nowo zmierzyć się z rzeczywistością, a także te, które dzięki Fundacji "Amici di Tworki" znalazły dla swej choroby ujście w działalności artystycznej. Wysłuchuje wreszcie opowieści ludzi już zdrowych mieszkających jednak w hostelu, zbudowanym na terenie szpitala dla pacjentów, którzy po zakończeniu terapii nie mają dokąd pójść lub też znaleźliby się w miejscu toksycznym, będącym źródłem ich choroby. Wszystkie te etapy są naładowane emocjami, pokazują dramatyczne ludzkie losy, ale zarazem uzmysławiają widzowi, że i on także może pewnego dnia wysiąść na stacji Tworki, by szukać tam pomocy w wyjściu z koszmaru, rozpaczy i bezradności. Ponieważ przyczyny chorób psychicznych nie są znane, nie można się przeciw nim zaszczepić, czy też zabezpieczyć w jakikolwiek sposób. Dlatego właśnie dr Marian Chrzanowski uważa, że w każdym przypadku odnaleźć można siebie. Dlatego też ludzie zdrowi boją się chorych, boją się tego jądra ciemności, które każdy nosi w sobie, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia. Doktor Maria Pałupa, pracująca w Tworkach od 30 lat, i dr Justyna Paśnik-Kisiel, ordynator jednego z oddziałów, dostrzegają istotną zmianę w sposobie chorowania pacjentów. Pamiętają jeszcze takich, którzy uważali się za Napoleona. Dziś zmieniły się psychotyczne wizje. Chorzy skarżą się, że są obserwowani za pomocą satelitów i kamer, a w ich domach zamontowano aparaty podsłuchowe. Do dręczących ich koszmarów przenoszą treści znane z telewizji. Bez względu jednak na charakter tych treści, w dużym stopniu zależny od poziomu intelektualnego pacjenta, istota choroby pozostała ta sama i nie zmieniły się jej konsekwencje. A wybuchnąć w człowieku może w każdej chwili, w konfrontacji z przerastającą go rzeczywistością. Warto zobaczyć ten film, by przekonać się, czy naprawdę jest się czego i kogo bać. Przez dramatyczny labirynt choroby poprowadzą spokojne wyjaśnienia specjalistów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:31:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.