Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA W NIEWOLI - ŚWIAT JÓZEFA SZAJNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 27'

Profesor Józef Szajna jest artystą o ogromnym dorobku. Jego dzieła znajdują się w stałych ekspozycjach wielu muzeów świata. Stworzył teatr "Studio" w Warszawie, który przez wiele lat był jego studiem autorskim, a przy nim - galerię sztuki współczesnej. Uznawany jest za artystę osobnego, manifestującego w swojej twórczości bardzo osobistą wizję świata - rozpadającego się i zmierzającego do samozagłady. Film Mirosława Gołaszewskiego podejmuje próbę odszukania źródeł tej pesymistycznej wizji, skupiając się na jednym tylko okresie życia artysty. Losy wojenne Józefa Szajny musiały pozostawić ślad w jego psychice i pamięci, wpłynąć na twórczą nadwrażliwość i wywołać trwały lęk przed okrucieństwem i brutalnością. Kiedy wybuchła wojna, miał zaledwie siedemnaście lat. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Wobec grożącego niebezpieczeństwa zdecydował się wraz z przyjacielem uciec na Węgry. Władze węgierskie odmówiły jednak przyjęcia uciekinierów i wydaliły za granicę. Schwytała ich słowacka policja i wydała gestapo w Polsce. Wyrok był straszliwy - Oświęcim. Wstrząsający opis tego, co przeżył w obozie, zawarty w autobiografii artysty, a odczytany przez Henryka Bistę, stanowi jeden z trzech wątków narracyjnych filmu. Drugim są wspomnienia i refleksje o sztuce samego Józefa Szajny, trzecim - prezentacja jego dzieł: rzeźb, obrazów, instalacji i fragmentów spektakli teatralnych. Wobec długiego, twórczego życia, pobyt w Oświęcimiu jest krótkim epizodem, ale pozostawił trwałe piętno. Czy dlatego jego sztuka tak pełna jest rozkładu, przemocy, poniżenia, śmierci i zła? Sam artysta twierdzi, że Oświęcim stał się cezurą dla świata, lecz w swojej twórczości unika bezpośredniego nawiązania do osobistych doznań. Stara się widzieć świat i historię z dystansu. Jak można wnosić z wynurzeń Szajny, to właśnie spojrzenie gorzko doświadczonego człowieka na rzeczywistość kreowaną przez innych upoważnia go do wizji upadku cywilizacji i wartości, w stopniu znacznie większym niż własna biografia.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.