Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRAWEK NIEBA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 50 min

Film powstały w roku setnej rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, będący w znacznej mierze reportażem z Prudnika, w którym prymas był więziony w latach 1954-55.
Prudnik, niewielkie przygraniczne miasto w południowej Polsce, w którym w latach 50. przez ponad rok więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Odbywamy wędrówkę po miasteczku razem z ojcem Janem Górą, dominikaninem, który właśnie tutaj się urodził i Andrzejem Sewerynem, odtwórcą głównej roli w filmie Teresy Kotlarczyk, "Prymas, trzy lata z tysiąca". Poznajemy dzieje Prudnika, a zwłaszcza historię pobytu tutaj prymasa Wyszyńskiego. Nocą 10 października 1954 roku kardynał Wyszyński razem z dwojgiem współtowarzyszy niedoli, księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Marią Leonią Graczyk, zostali przewiezieni do Prudnika. Było to już trzecie, po Rywałdzie i Stoczku Warmińskim, miejsce odosobnienia prymasa. Prudniczanie nie wiedzieli, że w poklasztornych budynkach na peryferiach miasta, przetrzymywany jest zwierzchnik polskiego Kościoła. Jego pobyt tutaj utrzymywany był w ścisłej tajemnicy, władze państwowe obawiały się, że Zachód może podjąć próbę odbicia prymasa. Dziś mieszkańcy miasta chcą budować swoją przyszłość nawiązując do tamtych historycznych wydarzeń. Fakt uwięzienia u nich prymasa stał się impulsem do walki o pozytywny wizerunek miasta oraz do refleksji nad duchową spuścizną kardynała. Zwłaszcza, że to właśnie tu duchowny podjął ideę odnowienia ślubów narodu, złożonych Matce Bożej przez króla Kazimierza podczas potopu szwedzkiego. Napisany przez prymasa tekst został następnie odczytany 26 sierpnia 1956 roku na Wałach Jasnogórskich i powtórzony przez ponad milionową rzeszę Polaków obecnych na uroczystości. Tekst modlitewnego zawierzenia doręczyła przeorowi jedna z kobiet należących do tzw. grupy "Ósemka", pragnących żyć w duchu ośmiu błogosławieństw Jezusa, które przez wiele lat należały do najbliższych współpracowników i przyjaciół księdza Wyszyńskiego. Dzięki ich opowieściom oraz wspomnieniom księdza Stanisława Skorodeckiego poznajemy nieoficjalną, mniej znaną stronę osobowości Prymasa Tysiąclecia. Dopełnieniem wizerunku kardynała są fragmenty jego "Zapisków więziennych" czytane przez Andrzeja Seweryna oraz fragmenty filmu "Prymas, trzy lata z tysiąca". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:38:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.