Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYCZYNY NARKOMANII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1982
  • Czarno-biały, 13 min

Inscenizowany film dokumentalny. Autorzy rozmawiają z uczniami szkół podstawowych na temat uzależnienia od środków odurzających. Wypowiedzi młodych ludzi opowiadających o powodach sięgania po narkotyki mogą sprawiać wrażenie osobistych, jednak w rzeczywistości reżyser wykorzystał fragmenty broszur o narkomanii i notatek z rozmów z narkomanami leczącymi się w ośrodku Monaru w Głoskowie. Tam też realizowana była część zdjęć. Koterski, wspominając pracę nad "Przyczynami narkomanii" podkreślał trudność w pracy dokumentalisty: pogodzenie materii filmu dokumentalnego, w założeniu obiektywnej, z nieuchronnym aktem kreacji, zachodzącym podczas jego tworzenia. Przyczyny narkomanii znamionują punkt zwrotny w jego twórczości: zwrot od impresyjnej rejestracji rzeczywistości ku kreacji. Precyzyjną inscenizację tego, udającego film dokumentalny, obserwacyjnego obrazu szczególnie widać w zdjęciach Jacka Bławuta, kręconych m.in. w odpowiednio oświetlanych przejściach podziemnych i kościołach. Z kolei wygłaszane na ekranie teksty są jednak w dużej części autentyczne. Autor zachował nawet zająknięcia i wszystkie przerywniki: „yyy, eee i aaa”. „Nasyciłem się wypowiedziami narkomanów, kiedy spisywałem te 2 tysiące stron” – wspominał później Koterski – „nabiłem sobie głowę inną strukturą mowy”. Na podstawie spisanych wypowiedzi narkomanów, ze wszystkimi zająknięciami, przejęzyczeniami, powstała sztuka "Społeczność", zrealizowana później w Teatrze Telewizji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:28:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.