Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LA DOUCE FRANCE - O ANDRZEJU BOBKOWSKIM (CZĘŚĆ I)

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 40 min

Syn naukowca i generała nie zamierzał być pisarzem. Po ukończeniu Gimnazjum św. Anny w Krakowie Andrzej Bobkowski studiował w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Ukończył ją w 1936 roku, dwa lata później przeniósł się do Katowic. W marcu 1939 roku wyjechał wraz żoną Barbarą do Paryża i już nigdy nie powrócił do kraju. We Francji podjął pracę w fabryce broni. Po wybuchu wojny został wraz z zakładem ewakuowany na południe. Jesienią 1940 roku wrócił rowerem do Paryża - i jest to na tyle ważne, że ta rowerowa wędrówka stała się później jednym z głównych wątków jego najważniejszej książki, "Szkiców piórkiem". W stolicy Francji imał się różnych zajęć, a jednocześnie współuczestniczył w wydawaniu pisma "Razem Młodzi Przyjaciele" i działał w organizacji "Niepodległość i Demokracja". W 1948 roku wyjechał wraz z żoną do Gwatemali, gdzie w stolicy osiadł na stałe. Wytwarzał zabawki dla dzieci, prowadził warsztat latających modeli, a potem sklep Guatemala Hobby Shop. Stał się bardzo popularny wśród miejscowej młodzieży jako założyciel klubu modelarskiego. Po 1957 roku, chory na raka, przeszedł kilka operacji. Zmarł w 1961 roku mając zaledwie 48 lat. Andrzej Bobkowski pozostawił po sobie wspomniane "Szkice piórkiem", będące rodzajem dziennika emigranta, opisem podróży, analizą totalitaryzmu i manifestem wolności; opowiadania, szkice i eseje zebrane w tomie "Coco de oro"; sztukę w 3 aktach "Czarny piasek". Tłumaczył z francuskiego. Był wybitnym kronikarzem dnia codziennego i epistolografem. Pisał artykuły publicystyczne, które zamieszczała paryska "Kultura" i londyńskie "Wiadomości". Do 1950 roku jego teksty znaleźć też można było w prasie krajowej - "Nowinach Literackich" i "Twórczości". Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych, w Polsce był do niedawna prawie nieznany. Dwuczęściowy film dokumentalny przedstawia postać pisarza i jego twórczość. Przed kamerą mówią o nim m.in.: Jerzy Giedroyc, Olgierd Budrewicz, Jan Czerwiński, Aleksander Fiut i Jan Zieliński. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 01:37:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.