Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWDA PRZECIW PRAWDZIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 28'

Zdaniem Jerzego Hoffmana, filmu "Ogniem i mieczem" obawiano się i w Polsce, i na Ukrainie. Przeciwni jego powstaniu, wśród nich intelektualiści związani z paryską "Kulturą", obawiali się, że obraz na nowo wykopie topór wojenny, ożywi animozje między oboma narodami. Wydarzenia związane z wojnami kozackimi ciągle budzą emocje wśród Polaków i Ukraińców. W dużym stopniu za sprawą talentu pisarskiego Henryka Sienkiewicza i siły literackiego mitu. Spór o rzetelność historyczną jego powieści rozgorzał natychmiast po jej ukazaniu się. Do dziś nie został rozstrzygnięty. Przed emisją serialu, który na jej podstawie nakręcił Jerzy Hoffman, Dwójka nada film dokumentalny nawiązujący do tego sporu. Historycy polscy i ukraińscy starają się w nim zmierzyć z mitem, skonfrontować dwa spojrzenia na wydarzenia, które rozegrały się w XVII wieku na kresach I Rzeczypospolitej, i ich bohaterów. Piękno Ukrainy bywało natchnieniem pisarzy i poetów. Jej bogactwo budziło chciwość i ściągało nieszczęścia. Na jej ziemiach wojna była stanem bardziej naturalnym niż pokój. Wiódł przez nie stały szlak najazdów tatarskich, czarny szlak. Ale ziemiom tym I Rzeczpospolita zawdzięczała swoją mocarstwową pozycję w ówczesnej Europie. Tam się zrodziła jej potęga i tam się skończyła. Ostatnie lata Rzeczypospolitej były zarazem pierwszymi latami budzenia się świadomości narodowej dawnych Rusinów, a dzisiejszych Ukraińców. Jak to się stało? Kim naprawdę był Chmielnicki - dla Polaków przywódcza dziczy i hałastry, dla Ukraińców zaś doświadczony dowódca i znakomity dyplomata. Kim był Jarema Wiśniowiecki - dla Polaków człowiek bez skazy, pogromca kozaków i zbuntowanej czerni, a dla Ukraińców szalony okrutnik i renegat. Jakie znaczenie miał Zbaraż? Czym była bitwa pod Beresteczkiem, gdzie starło się 500 tysięcy ludzi i gdzie przepadł tabor pułkownika Bohuna, wydobyty z bagien po 350 latach, by w muzealnych salach budzić świadomość narodową Ukraińców po uzyskaniu własnego państwa. Co stało się nad Bohem? O kwestiach tych mówią w filmie: prof. Jarosław Isajewicz z Akademii Nauk Ukrainy, dr Ola Hnatiuk - historyk literatury ukraińskiej, Janusz Pulnar - historyk literatuty i narrator filmu, doc. Teresa Chynaczewska-Hennel - historyk, prof. Leonid Zaszkliniak - historyk z Uniwersytetu Lwowskiego, Borys Woźnicki - dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki, a także Jerzy Hoffman, Marcin Zamoyski i Maciej Szeptycki (warto zwrócić uwagę, że wszystkie osoby wypowiadające się w filmie mówią po polsku). Wypowiedzi realizatorzy uzupełniają pięknymi zdjęciami z dzisiejszej Ukrainy oraz fragmentami ekranowej wersji "Ogniem i mieczem".
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl