Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEGRANI, WYGRANI...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 20'

Hanna Kramarczuk w swoim filmie opowiada o trzech lekarzach i o tym, jak na ich życie wpłynęła reforma służby zdrowia, tak bardzo krytykowana przez większość pacjentów. Autorka nie podaje nazwiska jednego z nich, ze względu na dobro rodziny, a także nazwy miejscowości, w której rozegrały sie przedstawiane wydarzenia.Stefan był lekarzem. Przez 20 lat pracował w miasteczku N. Ludzie bardzo go lubili i cenili, uważali za dobrego, ofiarnego lekarza. Kiedy reforma służby zdowia stała się faktem, jeszcze remontował przychodnię. Nic nie wskazywało na to, że wkrótce dojdzie do tragedii, a jednak. Stefan popełnił samobójstwo. Ludzie mówią, że nie wytrzymał nerwowo, przeraził się konkurencji, kiedy zaczęli opuszczać go bliscy współpracownicy, a od domu do domu chodziły dwie pracowniczki doktora Dariusza Leończyka i namawiały mieszkańców, by wybrali go na swojego lekarza rodzinnego. Inni mówią, że doktor Stefan do grobu zabrał prawdę o przyczynach tak ostatecznej decyzji. Dariusz Leończyk w miasteczku N. praktykował przez 10 lat w prywatnym gabinecie. Reformę wykorzystał do rozwinięcia praktyki. Podpisał umowę z kasą chorych, ma wielu pacjentów, którym zapewnia wszechstronną opiekę lekarska, łacznie z możliwością wykonania na miejscu badań laboratoryjnych, a także ekg i usg. Sławomir Szewczyk 9 lat temu zdecydował się objąć placówkę służby zdrowia we wsi Boguty Pianki. Początki były trudne. W tej wsi od roku nie było lekarza, w lecznicy - żadnego sprzętu. Wszystko musiał zorganizować sam. Reforma go nie przeraziła. Dziś ma 3 tys. pacjentów mieszkających w 52 małych wsiach, znajdujących się w rejonie Bogut. Doktor Stefan nie zniósł obawy przed niewiadomą. Dariusz Leończyk i Sławomir Szewczyk odnieśli sukces, lecz i oni wskazują ciemne strony reformy. Kasa chorych wymaga, by zapewniali pacjentom opiekę od godz. 8.00 do 19.00, co dla jednego lekarza jest po prostu fizycznie niewykonalne. Reforma uniemożliwia skorzystanie z urlopu, a dłuższa choroba samego lekarze może się dla niego zakończyć rozwiązaniem kontraktu z kasą. W miejscowości N. od śmierci doktora Stefana duża przychodnia stoi pusta. Dariusz Leończyk, by sprostać obowiązkom nałożonym na niego przez kasę chorych, zatrudnia innych lekarzy "na godziny" i nosi się z zamiarem zatrudnienia drugiego lekarza na pełnym etacie. Byłoby więc w N. miejsce i dla niego, i dla doktora Stefana. Stało się inaczej.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.