Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYBYSZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 27 min

Wolimierz to była spokojna wieś. Ludzie żyli w niej zwyczajnie. Aż zjawili się przybysze z miasta i zajęli pusty dom. Początkowo miejscowi byli im radzi, a sołtys Marianna Papciak szczerze popierała, bo przecież mieli szerzyć kulturę i uczyć języków obcych. Teraz się tego wstydzi. Wszystko wyszło na opak. Spodziewała się, że miastowi wniosą do wsi radość, a ją zasmucili. Ludzie nawet nie chcą mówić, co tamci wyprawiają. Powinni być ładnie ubrani, uczesani, wygoleni. A noszą jakieś dziwaczne ubrania, skołtunione włosy. Palą światła dzień i noc, nie mają pojęcia o życiu na wsi, uprawianiu ziemi. Co posieją, to im chwastami zarośnie, bo - leniuchy - nie chodzą koło tego jak należy. Psy puszczają wolno. I bębnią. Żeby raz na jakiś czas. Ale gdzie tam! Walą w bębny ciągle, aż już nie można tego hałasu wytrzymać. Najgorsze zrobili w dniu św. Walentego: rozdawali prezerwatywy. Przybysze są grupą twórczą "Klinika lalek". Osiedli na wsi, aby być bliżej natury. W swojej działalności łączą przeróżne kultury i wierzenia. Dla nich wszystko jest sztuką: pogłaskanie zwierzęcia, opowiedzenie bajki dziecku, każdy dzień, życie całe. Nie jedzą mięsa, sami pieką chleb i przeróżnymi dźwiękami sprowadzają nad Wolimierz magię. Są przekonani, że każdy ma prawo realizować siebie, pod warunkiem że nie szkodzi tym innym. Chcą pokazać wolimierzanom całą jaskrawość odmiennych stylów życia, by na tej podstawie mogli studiować różne ludzkie zachowania. Chcą naprawy świata, tego, co jest chore. Stworzyć nową sztukę. Wędrują środkiem wsi z wielkimi kukłami, pochodniami i bębnieniem, święcie wierząc, że są jej największą atrakcją, wyrazem najnowszych światowych trendów, magnesem sprowadzającym w polskie opłotki Europę. Te intencje nie zostały zrozumiane. Między wsią a "Kliniką lalek" powstała izolacja. Krańcowo odmienne społeczności podzieliła przepaść. Wolimierzanie są zdania, że to, co im zaproponowali "sekciarze" nie nadaje się na wieś, że za tym stylem nie pójdą. Magdalena Piekorz sprawnie i dzięki świetnym zdjęciom Andrzeja Bojarskiego atrakcyjnie przedstawia i konfrontuje w filmie oba te światy i style życia. Szuka przyczyn kulturowego szoku. Odsłania, co rzeczywiście dzieje się w "Klinice lalek", co kryje się za przekonaniami wolimierzan, co ich bulwersuje. Demaskuje fałszywe opinie, ale pokazuje też próżność przybyszów, którzy wkroczyli do wsi sądząc, że w swej istocie niewiele się ona różni od miejskiego bloku i przyjęli postawę, w której nie ma miejsca na kompromis. Wprawdzie w ostatnich sekwencjach dokumentu "lalkarze" stukają do drzwi wolimierzan, a ci słuchają ich bez wrogości i przyjmują zaproszenie na zabawę sylwestrową. Czy jest to jednak zapowiedź nowego rozdziału w życiu wsi? Czy jej starzy mieszkańcy są w stanie zaakceptować awangardę i docenić jej znaczenie dla ich społeczności? Na razie mówią, że może ich wnuki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:34:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.