Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZY PANI MARTA...?

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 59 min

Bohaterka filmu miała szczęście spotkać wielu wspaniałym mistrzów - swoich "dobrych duchów". W teatrze podziemnym w Krakowie przy ulicy Szewskiej los ją zetknął z Tadeuszem Kantorem. W Studium Dramatycznym przy Starym Teatrze terminowała u Janusza Warneckiego. Śpiewu uczyła się u Andy Kitschmann, a sztuki improwizacji - od Piotra Skrzyneckiego w Piwnicy pod Baranami. Do reżyserii namówił ją Tadeusz Łomnicki. Szczęście obcowania z tak wybitnymi osobowościami wymaga rewanżu. Dlatego po latach została "dobrym duchem" dla swoich słuchaczy - studentów krakowskiej PWST. Marta Stebnicka, znakomita aktorka, pieśniarka, reżyserka i nauczycielka wielu pokoleń artystów polskich scen, sama opowiada o swojej życiowej drodze. Zadebiutowała już w latach wojny śpiewając po podwórkach na Łyczakowie "Z młodej piersi się wyrwało" i "Siedmiu chłopców z Albatrosa". Za uzbierane pieniądze kupiła przewodnik turystyczny po Paryżu. Z wykorzystaniem nabytku musiała jednak poczekać. Kształciła się w szkole Przemysłu Artystycznego, okupacyjnej "przechowalni" młodzieży krakowskiej. W 1942 roku zagrała pierwszą rolę w "Balladynie" wystawianej konspiracyjnie przez Kantora. Debiutowała ponownie w Starym Teatrze już jako profesjonalistka. Nim stanęła na scenie, musiała ją zamiatać, terminować u elektryka, parać się szyciem w pracowni krawieckiej, a także robić peruki. To ostatnie zajęcie było dla dziewczyny prawdziwym koszmarem. Takie czeladnicze sposoby nauki aktorstwa w Studium Dramatycznym kultywował Janusz Warnecki. Krytyka dydaktycznych metod mistrza była wykluczona. Młoda aktorka mogła co najwyżej wyładować złość na współtowarzyszach niedoli. Grając Telemacha w "Powrocie Odysa" Wyspiańskiego nie dość, że zabijała okrutnie scenicznego partnera, to potem długo przydeptywała rękę kolegi butem podkutym gwoździami. Zmarli nie mają głosu. Marian Cebulski musiał cierpieć w milczeniu. Po odejściu ze "Starego" Stebnicka pracowała w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego, śpiewała w kawiarni Michalika, występowała w Lyonie i w Paryżu na Montmartrze, wreszcie zajęła się kształceniem młodych artystów w PWST. Opowieściom bohaterki towarzyszą archiwalne materiały filmowe, a także wspomnienia bliskich i znajomych: Ludwika Jerzego Kerna, męża artystki, Elżbiety Zającówny, Mariana Cebulskiego, Tadeusza Zięby i innych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:25:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.