Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URBAN TAK I NIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 42 '

"Zdumiewająco duża liczba osób - napisał w 1995 roku amerykański dziennikarz Lawrence Weschler w tygodniku "New Yorker" - wyrażała niechętne uznanie, pomieszane z ogólnym obrzydzeniem, dla celów, jakie Urban sobie stawia w "Nie". Spełnia on, mówili, niewątpliwie użyteczną rolę. Problem polegał tylko na tym, że żaden z moich rozmówców nie chciał, abym cytował jego nazwisko. Jako reporter jestem przyzwyczajony do tego, że gdy ktoś mówi coś złego o drugiej osobie, zastrzega sobie anonimowość. To był pierwszy przypadek w mojej karierze, kiedy ludzie robili to zastrzeżenie mówiąc o kimś innym rzeczy pozytywne..." Jerzy Urban jest niezwykłą, budzącą najbardziej skrajne opinie, postacią we współczesnym polskim krajobrazie. Ma rzesze czytelników i zwolenników, oraz co najmniej równie licznych przeciwników i zażartych wrogów. Autora filmu interesuje przede wszystkim stosunek Urbana do wolności słowa. Naczelny redaktor "Nie" już na początku dziennikarskiej kariery miał problemy z cenzurą. W późnych latach pięćdziesiątych, gdy pracował w "Po prostu", ukarano go trzyletnim zakazem publikacji. Później to samo spotkało dziennikarza "Polityki" w 1963 roku na osobiste polecenie Władysława Gomułki. Wzywano Urbana przed oblicze sądu dziennikarskiego oraz prokuratury w związku z felietonami w "Szpilkach". Już jako szef "Nie" był oskarżany o rozpowszechnianie pornografii oraz publikowanie tajnych dokumentów MSW. Kolejnych kilkanaście spraw toczy się przeciw "dziennikowi cotygodniowemu" z powództwa cywilnego. Czy rzeczywiście Jerzy Urban jest nieustraszonym bojownikiem o wolność słowa, swobodę obyczajów i prawa człowieka? Przecież w czasach stanu wojennego reprezentował jeden z najbardziej represyjnych, zamykających ludziom usta, reżim w powojennych dziejach Polski. Tłumaczenie gwałtownych Urbanowskich zwrotów oportunizmem byłoby błędem. Bohater filmu od lat prze pod prąd, neguje wszelkie autorytety, nie liczy się z cudzymi opiniami. Atakowany i obrażany rozkwita, ignorowany - sam przystępuje do kontrataku nie przebierającego w środkach. Jakimi kieruje się pobudkami, jakie cele mu przyświecają? Czy uznaje jakikolwiek spójny system wartości? Autor filmu próbuje zyskać odpowiedzi na te i podobne pytania od Jerzego Urbana, jego znajomych i współpracowników oraz rozmówców z ulicznej sondy. Wypowiedzą się także - jak najbardziej jawnie, pod własnym nazwiskiem - profesor Ewa Łętowska, profesor Tomasz Goban-Klass oraz pełnomocnik redaktora "Nie", mecenas Eugeniusz Baworowski. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:32:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.