Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JĘZYK JEST TEŻ OJCZYZNĄ - HENRYK BERESKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 40 min

Ponoć każdy, kto urodził się na Górnym Śląsku między wojnami, ma w swoim życiorysie zapisane niezwykłe pomieszanie losów. Jeśli nawet stwierdzenie to tak naprawdę nie odnosi się do wszystkich, przypadek Henryka Bereski opisuje doskonale. Urodził się w Szopienicach. Jego ojciec był maszynistą kolejki wąskotorowej. Dziadkowie chodzili do kościoła na nabożeństwa niemieckie, ale rodzice - na polskie. On sam jeszcze jako trzynastolatek posługiwał się tylko polszczyzną, czy też raczej gwarą śląską, i nie miał wątpliwości co do swej przynależności narodowej. Dopiero wybuch wojny i goebbelsowska propaganda sprawiły, że opowiedzał się po niemieckiej stronie i zapragnął zostać lotnikiem Luftwaffe. Wówczas nauczył się języka, który z czasem stał się jego mową codzienną i warsztatem pracy. Koniec wojny zastał go na niemieckiej ziemi. Wrócił do Polski, lecz ze względu na wojenną przeszłość wkrótce uciekł z rodzinnego Śląska i dotarł do Berlina, gdzie został pierwszym studentem polonistyki na tamtejszym uniwersytecie. Polszczyzna była mu bliska, to w tym języku uczył się mówić, lecz zarazem stała się dla niego narzędziem spłacenia długu wobec Polski, zadośćuczynienia poczuciu osobistej winy. Henryk Bereska został tłumaczem. Przełożył na niemiecki blisko 200 polskich powieści, sztuk teatralnych i zbiorów poezji. Udostępniając niemieckim czytelnikom naszą literaturę, czerpał też z tego zajęcia osobiste satyfakcje: od końca lat 50. Polska stała się dla niego, obywatela NRD, szansą obcowania z Zachodem, kontaktowania się z kulturą europejską. Za zasługi dla kultury polskiej Henryk Bereska otrzymał najwyższe polskie odznaczenia i nagrodę Pen Clubu. Pracę translatorską łączy z własną, niemieckojęzyczną twórczością - jest poetą i przenikliwym aforystą. W filmie ze swadą, szczerością i domieszką humoru opowiada o swoim życiu i pracy, a snując tę opowieść wędruje po śladach swego dzieciństwa w Szopienicach i wczesnej młodości jeszcze na Śląsku. Gości też realizatorów w swojej chacie w lesie, gdzie w ciszy i spokoju pracuje mu się najlepiej. Czyta swoje aforyzmy i wiersze, w których zamknął najważniejsze momenty z powikłanych losów śląskiego chłopca. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:22:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.