Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOMINIKANIN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 44 min

Urodził się w 1936 roku w Skierbieszowie na Zamojszczyźnie. Zawsze pragnął być księdzem. Tak się jednak złożyło, że trafił do małego seminarium dominikanów w Lublinie. Nie chciał być zakonnikiem. Bił się z myślami między marzeniem a zrządzeniem losu. Aż pewnego dnia wątpliwości ustąpiły: Ludwik Wiśniewski został dominikaninem i nie żałuje tego. Śluby zakonne złożył w 1959 roku. W latach 1961-89 był duszpasterzem akademickim w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. W 1977 roku został sygnatariuszem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Odegrał ogromną rolę w tworzeniu Ruchu Młodej Polski w Gdańsku i Studenckiego Komitetu "Solidarności" w Lublinie. W latach 80. był duchowym opiekunem Ruchu "Wolność i Pokój" oraz "Solidarności" Rolników. W 1990 roku wyjechał z Polski. Jedni mówią, że dlatego, by nie patrzeć na nieudolność w sprawowaniu władzy tych, których w młodości popychał do działalności publicznej. Inni - bo już nie ma z czym walczyć. W każdym bądź razie o. Ludwik Wiśniewski został duszpasterzem przy kościele św. Katarzyny w St. Petersburgu. W filmie o o. Ludwiku i roli, jaką odegrał w ich życiu mówią ludzie, którzy zetknęli się z nim podczas jego wieloletniej pracy w duszpasterstwie akademickim (m.in. Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Adam Cichocki, Janusz Krupski, Zbigniew Niezgoda, o. Jan Pałyga, Bożena Szaynok, Monika Żmudzińska-Hann, Wiesław Walendziak, Piotr Tomczak) oraz wierni z petersburskiej parafii. Z ich wypowiedzi wyłania się portret kapłana niezwykłego, wymykającego się wszelkim stereotypom. Człowieka wielkiej i głębokiej wiary, dla którego motorem działania zawsze był imperatyw przeciwstawiania się złu. Zarazem "rogatej duszy" przysparzającej przełożonym nieco kłopotów. Człowieka nie pozbawionego słabości, których nigdy nie krył i z których potrafił uczynić swą siłę. W filmie także o. Ludwik Wiśniewski z wielką szczerością opowiada o sobie, a kamera towarzyszy mu podczas spaceru po Petersburgu oraz w Lublinie, Wrocławiu i Gdańsku, w czasie pobytu kapłana w Polsce w 1996 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:28:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.