Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IN ARTICULO MORTIS. ALINA SZAPOCZNIKOW 1926 - 1973

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 49 min

Urodziła się w 1926 roku w Kaliszu, w zasymiliowanej żydowskiej rodzinie. W czasie wojny trafiła najpierw do getta w Pabianicach, potem w Łodzi. Ocalała. Przetrwała aż do likwidacji łódzkiego getta, skąd przewieziono ją do Bergen-Belsen, a następnie do czeskiego Teresina, gdzie powitała wyzwolenie. Pojechała do Pragi. Podjęła artystyczną praktykę w pracowni rzeźbiarza Otokara Velimskiego, a potem studia w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej. Dzięki stypendium Alina Szapocznikow cztery lata studiowała w paryskiej Ecole des Beaux Arts. Ciężka choroba zmusiła ją jednak do opuszczenia uczelni. Wróciła do Polski. Kontynuowała pracę artystyczną, początkowo w obowiązującym socrealistycznym stylu. Po tzw. odwilży, która nastała w połowie lat 50. mogła wreszcie pokazać to, co ją fascynowało: formę, tworzywo, barwę. W 1963 roku wyjechała jednak z kraju i na stałe zamieszkała w Paryżu. Zmarła dziesięć lat później, w sanatorium Praz-Coutant, po długich zmaganiach z chorobą nowotworową, podczas których podejmowała wstrząsające w wyrazie próby twórczego przetworzenia tej przegrywanej i ostatecznie przegranej walki. Pozostawiła po sobie alegoryczne kompozycje figuratywne, ekspresyjne realizacje utrzymane w duchu zachodniego egzystencjalizmu, prace abstrakcyjne odwołujące się do form biologicznych, plon eksperymentów z materiałami niekonwencjonalnymi i owoc lat ostatnich - szalenie osobisty "Zielnik", w którym utrwaliła swoją tragedię. Film opowiada o życiu i twórczości rzeźbiarki, starając się zarazem pokazać znaczenie jej dzieł dla polskiej i europejskieh sztuki współczesnej. Realizator wykorzystuje bogaty materiał ikonograficzny i unikatowe fotografie oraz dokumenty z życia Aliny Szapocznikow. O nowatorskich w formie i emocjonalnych w treści pracach artystki, o dramacie jej losów i śmierci, mówią jej najbliżsi - mąż Ryszard Stanisławski i syn Piotr, oraz przyjaciele - Pierre Restagny, Jerzy Tchórzewski i Andrzej Wajda. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:19:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.