Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNACHOR

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1937
 • Premiera:
  1937. 09. 16
 • 2900 m, 100 min

  Lokacje: Piekary k. Piątku, Gmina Brudzeń Duży (m.in. pałac w Sikorzu i młyn w Radotkach).

Opuszczony przez żonę Beatę i siedmioletnią córeczkę Marysię, znany chirurg, profesor Wilczur, trafia do podrzędnego szynku, gdzie zostaje ograbiony i pobity, na skutek czego traci pamięć... Po kilkunastu latach włóczęgi zamieszkuje na wsi u młynarza; zyskuje sławę jako znakomity znachor... Powalony drzewem ginie leśniczy, dla którego Beata opuściła męża. Zarabia ona teraz sama na życie i wychowuje córkę. Znękana trudami umiera... Marysia gra na pianinie w prowincjonalnym kinie. Kocha z wzajemnością Leszka, lecz jego bogaci rodzice nie zgadzają się na ich ślub. W wypadku motocyklowym oboje młodzi zostają ciężko ranni. Życie Marysi ratuje znachor, który kradnie potrzebne do operacji narzędzia chirurgiczne, za co dostaje się do więzienia, lecz interwencja wdzięcznych pacjentów sprawia, że nie zostaje ukarany. Towarzyszy Marysi na cmentarz, na grób zmarłej matki i tu - nagle odzyskuje pamięć. Profesor Wilczur wraca do pracy w szpitalu, a Marysia wychodzi za mąż za ukochanego Leszka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZNACHOR
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1938
  Lwów (FF w ramach Targów Wschodnich)-nagroda Izby Przemysłowo-Handlowej

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 06:58:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych