Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZLAKIEM HAŃBY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1929
 • Premiera:
  1929. 11. 16
 • 3200 m

  Lokacje: Gdynia.

Egzotyczny melodramat i jednocześnie film sensacyjny według pomysłu Antoniego Marczyńskiego (po premierze filmu ukazała się powieść filmowa pt. "W szponach handlarzy kobiet"), opowiadający o losach wiejskiej dziewczyny Marysi, która za chlebem płynie do Brazylii. Zamiast uczciwej pracy czeka ją tam miejsce w domu publicznym w Rio de Janeiro. Z opresji ratują ją polscy marynarze umożliwiający dziewczynie powrót do rodzinnej wsi i ukochanego Walka. Niewątpliwymi atutami filmu jest sprawna realizacja i doskonałe zdjęcia Alberta Wywerki utrwalające plenery polskiej wsi końca lat 20., a także piękna, niemal dokumentalna sekwencja żydowskiego ślubu zrealizowana w scenerii Kazimierza nad Wisłą.
Szajka handlarzy żywym towarem rozciąga swe sieci na wsi i w mieście. Na czele jej stoi Wolak, pozornie poczciwy grawer ze Starego Miasta, rozciągający liczną bandą agentów. W mieście "towar" najłatwiej zdobywa się w salach tańca. Właścicielką takiej szkoły jest właśnie jedna z agentek, która zapewnia swym uczennicom karierę gwiazd filmowych, zapoznając się z rzekomymi dyrektorami wytwórni zza oceanu. Jedna z uczennic pada ofiarą podstępu, druga jest . . . urzędniczką policji obyczajowej i demaskuje całą szajkę. Niestety, nie udaje jej się ocalić biednej wiejskiej dziewczyny Marysi, która większym zaufaniem obdarza sklepikarza z własnej wsi - zamaskowanego agenta plugawej szajki. Marysia zostaje wywieziona do Rio de Janeiro, i tam dopiero, widząc cierpienie siostry, która rzekomo dorobiła się majątku, a faktycznie prowadzi straszne życie w knajpie portowej - przekonuje się o swej pomyłce. Po wzruszających scenach oporu zostaje uratowana przez 3 polskich marynarzy i wraca do swej wsi i swego Walka, który na nią czeka z utęsknieniem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W SZPONACH HANDLARZY KOBIET
Powieść
AutorAntoni Marczyński

Patrz także:
schowaj

2019.10.24 00:23:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl