Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Antoni Cwojdziński

Również jako: Antoni Wojdan

Antoni Cwojdziński

 
zwiń

  • 1896. 10. 09
    Data urodzenia
    Brzeżany na Ukrainie
  • 1936
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Reżyserii PIST w Warszawie
  • 1972. 08. 07
    Data śmierci
    Londyn

Dramatopisarz, reżyser, aktor. Studiował matematykę, fizykę i chemię na uniwersytetach we Lwowie, Krakowie i Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim był asystentem fizyki teoretycznej. W sezonie 1923/24 i 1924/25 był słuchaczem Instytutu Reduty w Warszawie, następnie jego aktorem. Do 1936 roku występował pod pseudonimem A. Wojdan. W okresie międzywojennym występował jeszcze w teatrach Łodzi, Katowic, Grudziądza, Lwowa. W 1933 roku rozpoczął pod kierunkiem L. Schillera studia reżyserskie w PIST. W sezonie 1934/35 był aktorem i asystentem reżysera w stołecznym Teatrze Polskim, w 1934 asystentem Schillera przy realizacji "Dziadów" A. Mickiewicza. Jako reżyser pracował na scenach kierowanych przez W. Horzycę. Podczas okupacji niemieckiej wyjechał do Francji, później Anglii, następnie USA. Kierował tam teatrami polskimi, m. in. w Nowym Jorku i Chicago. W 1962 r. zamieszkał na stałe w Londynie. Przyjeżdżał do Polski , w warszawskim Teatrze Powszechnym reżyserował "Hipnozę" (1964). Wychowanek Reduty, przez całe życie podkreślał swoje więzy z J. Osterwą. Jako aktor nie wyszedł poza niewielkie charakterystyczne role, jako reżyser był uważany za jednego z najzdolniejszych w swoim pokoleniu. Najbardziej znany jako komediopisarz, autor kilkunastu sztuk, sławę osiągnął jako twórca tzw. komedii scientycznej. W latach trzydziestych należał do najczęściej grywanych polskich autorów współczesnych. ("Freuda teoria snów", "Temperamenty", "Epoka tempa"). Był również autorem adaptacji scenariuszowych powieści.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2024.06.20 04:04:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.