Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANS PANNY OPOLSKIEJ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1928
 • Premiera:
  1928. 10. 16
 • 3100 m,

Dziedziczka - nieco ekscentryczna panna Helena Opolska - kocha młodego nauczyciela wiejskiego, Jana Główniaka. I on ją kocha, ale silne więzy łączą go także z urodziwą chłopką, Kasią Miętusówną. Nauczyciel jest komunistą i podburza do buntu chłopów, traktowanych zresztą po ojcowsku przez swych panów. Chłopi wdzierają się nawet podczas wieczerzy wigilijnej do pałacu . . . Nauczyciel traci posadę. Nie mogąc znaleźć żadnej innej pracy wyjeżdża na Ruś do dworu, w którym zatrudniony zostaje jako lokaj. Zjawia się tu i panna Opolska, krewna właścicielki dworu. Odżywa stara namiętność. Helena chce kochanka zatrzymać przy sobie i dla siebie, ale wyjść za niego za mąż - jak twierdzi - nie może. Jego zaś w dalszym ciągu nie stać na dokonanie wyboru między panną Opolską, z którą spędza nawet kilka tygodni za granicą, a Kasią, z którą w końcu się jednak żeni, otrzymawszy okrągłą sumkę na otarcie łez.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROMANS PANNY OPOLSKIEJ Z PANEM GŁÓWNIAKIEM
Powieść
AutorKazimierz Przerwa-Tetmajer
pierwsze wydanie: 1912
2017.02.11 05:02:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor