Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELKIE RZECZY

  • Cykl fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2001. 05. 03
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Okres zdjęciowy: 30 września - 8 listopada 1999.
    Zakończenie produkcji: 31 marca 2000.

Miniserial telewizyjny Krzysztofa Krauzego, zrealizowany na podstawie opowiadań Jarosława Sokoła, obiecującego prozaika i scenarzysty. Każdy z trzech odcinków poświęcony jest innemu fetyszowi współczesnej cywilizacji: telewizorowi, samochodowi, telefonowi komórkowemu. Przedmioty te stanowią jednak tylko pretekst do ukazania powikłanych losów ludzkich. Atrybuty technologicznego postępu, wokół których koncentruje się akcja, stają się dla bohaterów Krauzego katalizatorami w nawiązaniu bliskich, uczuciowych stosunków z bliźnimi. "Wielkie rzeczy", choć ukazują bez osłonek brutalność współczesnego świata, obfitują także w humor i ciepło. W odróżnieniu od poprzednich dokonań Krauzego, nie ma tu ostrości i publicystycznego zacięcia w portretowaniu rzeczywistości. To raczej - wedle słów reżysera - filmy "ku pocieszeniu", mówiące o "otwieraniu się serc" w czasach, kiedy o to coraz trudniej.
Akcja wszystkich trzech odcinków - zatytułowanych "System", "Gra" i "Sieć" - toczy się w niewielkim mieście na wybrzeżu. Tytuł cyklu jest prowokacyjnie ironiczny. Sugeruje, że filmy opowiadają o mało znaczących perypetiach zwyczajnych, szarych ludzi. Jest to tylko pozór. "Wielkie rzeczy" w artystycznie przekonujący sposób udowadniają, że nawet przeciętnym jednostkom mogą przydarzać się rzeczy ważne i piękne, takie jak choćby miłość. [PAT]

SYSTEM

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 51 min

Głównym bohaterem pierwszego odcinka jest mieszkający samotnie emeryt Ratajczak, człowiek szorstki w obejściu, skłócony z sąsiadką, nie darzący sympatią rodziny syna. Jedynego przyjaciela ma w psie, z którym lubi często "rozmawiać". Całe jego życie koncentruje się wokół telewizora, kilkunastoletniego "Jowisza". Ratajczak jest doń niezmiernie przywiązany, traktuje go niemal jak człowieka. Jednak pewnego dnia odbiornik traci kolor. Jak się niebawem okazuje w wyniku zmiany ogólnonarodowego systemu nadawania z SECAM-u na PAL. Wezwany na pomoc sąsiad jeszcze pogarsza sprawę: telewizor w ogóle przestaje działać. Pozbawiony codziennego oglądania Ratajczak czuje się całkowicie wytrącony z równowagi. Zdesperowany postanawia przełamać lody z nielubianą sąsiadką Wesołowską (gra ją matka reżysera). Wie bowiem, że ona również ma "Jowisza", który - jak gdyby nigdy nic - zachował kolorowy obraz. Niezdarne, a zarazem ujmująco komiczne zabiegi emeryta przynoszą skutek. Wesołowska daje mu adres montera, u którego może naprawić swój telewizor. Bliższa znajomość z sąsiadką ukazuje Ratajczakowi ogrom jego dotychczasowej samotności. Analogicznego odkrycia dokonuje Wesołowska. Niespodziewanie w dwojgu starzejących się, pozbawionych złudzeń ludziach zaczyna tlić się uczucie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SYSTEM
Opowiadanie
AutorJarosław Sokół

GRA

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 50 min

Jerzy Jastrzębski traci pracę w fabryce damskiej bielizny. Na bezrobociu nie bardzo potrafi wziąć swój los we własne ręce. Wspólnie z dwoma przyjaciółmi próbuje handlować biustonoszami, lecz bez większego powodzenia. Zrezygnowany szuka zapomnienia w alkoholu. Pewnego dnia wyrywa go z pijackiego snu dzwonek telefonu. Oszołomiony Jastrzębski słyszy w słuchawce głos znanej prezenterki telewizyjnej. Dowiaduje się, że został wylosowany, by wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest luksusowo wyposażone auto marki Renault Megane kombi. Zanim jednak stanie się właścicielem, musi odpowiedzieć na proste pytanie, dotyczące tytułu filmu Krzysztofa Kieślowskiego. Jerzy wpada w panikę, dostaje bowiem do wyboru trzy kolory i kompletnie nie ma pojęcia, który wybrać. Tuż przed upływem regulaminowego czasu jego wzrok pada na czerwoną etykietę butelki wódki. Zrozpaczony rzuca więc w słuchawkę: "Czerwony" i - ku swemu zdumieniu - wygrywa. Kluczyki do odbioru za kilka dni. Od tej pory jego pozycja w miasteczku zmienia się całkowicie. Wcześniej wyszydzany i wyśmiewany, teraz staje się szanowanym obywatelem. Znika gdzieś opryskliwość sprzedawczyń, rodzina brata niespodziewanie zaprasza go na uroczysty obiad. Zmienia się także sam Jerzy. Postanawia podjąć walkę o utraconego, dorastającego syna i żonę, która związała się z właścicielem wypożyczalni wideo. Sprawa jednak nie jest łatwa, gdyż Artur od dawna pogardza ojcem - nieudacznikiem, zaś Kasia to lokalna piękność o bajecznej figurze i biuście, który okolicznych mężczyzn przyprawia o zawrót głowy, a ich żony o ataki furii przemieszanej z zazdrością. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2000
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
    nagroda za "twórcze przedstawienie współczesności"

Varia
pokaż

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRA
Opowiadanie
AutorJarosław Sokół

SIEĆ

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 50 min

Cezary i Danuta Skowronkowie to młode, bezdzietne małżeństwo. Całkowicie poświęcają się pracy w swoim sklepie z glazurą i terakotą. Ich życie biegnie w szczęściu i harmonii, aż do pewnego feralnego dnia, kiedy właśnie obchodzą kolejną rocznicę ślubu. Wówczas to Cezary niespodziewanie odkrywa, że żona ma telefon komórkowy. Dlaczego mu o tym wcześniej nie powiedziała? Rzutki biznesmen, zahartowany w bojach z ZUS-em i urzędem skarbowym, teraz jest kompletnie zdruzgotany. Wszystkiego się bowiem spodziewał, ale nie takiego ciosu ze strony najbliższej mu osoby. Cezary zaczyna szaleć z zazdrości. Jest niemal pewien, że Danuta ma romans z...dealerem telefonii komórkowej. Postanawia więc śledzić "wiarołomną". Jego zachowanie doprowadza do tego, że jeszcze niedawno przykładne małżeństwo staje na granicy rozwodu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIEĆ
Opowiadanie
AutorJarosław Sokół
2024.03.01 02:42:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.