PORTRET PODWÓJNY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2000
- Premiera:2001. 11. 09
- Barwny (negatyw: Kodak), 109 min
Okres zdjęciowy: 19 października-23 listopada 1999.
Uhonorowany nagrodą jury "za poszukiwanie nowych form wyrazu" oraz nagrodą jury młodzieżowego na FPFF w Gdyni w 2001 r. film obyczajowy będący właściwie serią obrazów, okruchów codzienności, układających się w rozbudowaną mozaikę. To zrealizowana w konwencji paradokumentu, dramatyczna, choć nie pozbawiona optymizmu historia dwojga młodych ludzi, polskich inteligentów, artystycznych dusz, wchodzących w dorosłe - prywatne i zawodowe - życie, szukających swojego miejsca na Ziemi.
Film stanowi debiut fabularny Mariusza Fronta, rocznik 1965, absolwenta malarstwa w krakowskiej ASP i reżyserii, którą ukończył w łódzkiej "filmówce". Scenariusz powstawał niemal trzy lata i stanowi wspólne dzieło reżysera oraz jego dziewczyny Elżbiety Piekacz, grającej w filmie jedną z dwóch głównych ról. Poza parą bohaterów większość ról odtwarzają aktorzy nieprofesjonalni - rodzina Elżbiety Piekacz, matka Mariusza Fronta, autentyczne postaci ze środowiska filmu, telewizji i reklamy.
On, Michał, ukończył wydział reżyserii i stara się o możliwość nakręcenia debiutanckiego filmu na podstawie własnego scenariusza, ona, Ewa, jest początkującą aktorką. Oboje przyjechali do Warszawy w nadziei, że tu szybciej zrealizują swoje marzenia. Zamieszkują w wynajętej kawalerce, w oczekiwaniu na zawodowe spełnienie pracują w hipermarkecie. W wolnych chwilach on wędruje od producenta do producenta, usiłując zainteresować któregoś z nich swoim scenariuszem, ona chodzi na castingi, licząc, że wreszcie dostanie rolę. Jemu była żona i teściowa bronią dostępu do kilkuletniego synka, więc z konieczności rzadko go widuje. Jej ojciec odszedł z domu, gdy była jeszcze mała, więc wie, jak bardzo dzieci to przeżywają. Namawia go, żeby nie bacząc na zachowanie teściowej, odwiedzał synka, podtrzymywał więź z nim.
Ani Michał, ani Ewa nie mają układów czy zamożnych rodziców, którzy "popchną" ich kariery, wesprą, umożliwią. O wszystko muszą sami zabiegać. Przeżywają upokorzenia, rozczarowania, frustracje. Duszą się w ciasnocie małego mieszkanka, a jednocześnie oddalają od siebie, szarpią się z samymi sobą i światem, który tak wiele obiecywał, a tak niewiele teraz daje. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Casting (reżyseria obsady)
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamerykamery 35 mm i DVDkamery 35 mm i DVDkamera DVDkamera DVDkamera DVDkamera DVD
- Asystent operatora obrazupomocnik
- Operator Steadicamasystent; nie występuje w napisach
- Oświetleniemistrzw napisach nazwisko: Kitraszewicz
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Asystent kostiumografa
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Transport
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Organizacja produkcji
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Administracja
- Kasjer
- Produkcja wykonawcza
- Produkcjana zlecenie 2 programu TVP
- Obsada aktorskaMichałEwa Kopaczwujek Bronek na urodzinach babci Ewy; w napisach nazwisko: BaumanAdam BoskoIrena Frontproducentojciec EwyproducentHalina Kopaczbabcia EwyPacek, kolega ze szkoły filmowej na tarasie Pałacu Kulturyprowadząca castingMarzenka, przyrodnia siostra Ewyciotka Tereska na urodzinach babci EwyWitold WawerAntoni WiśniewskiAnna, była żona MichałaproducentŻurek, kolega ze szkoły filmowej na tarasie Pałacu KulturyBartosz CichockiRuta DynowiecKazimierz FrontMarek GładyszJan JanoszkaTomasz JaworskiKlaudio, kolega ze szkoły filmowej na tarasie Pałacu Kulturyprowadząca castingsprzedawca motylidziewczyna na castinguoperator na castinguJózef ŁyscarzLech ŁyscarzBogdan Majewskiprowadzący casting; w napisach jako Władysław MatuszekAnna Metelskaasystentka na castingudziewczyna rozdająca ulotkiJerzy PacześMarcin PieniążekKatarzyna PowałkaMarcin Przybyłowskipracownik hipermarketuMarysia, koleżanka ze szkoły filmowej na tarasie Pałacu KulturyPiotr WęgierRenata WięchMałgorzata Wojtulewiczdziewczyna na castingu
Nagrodyschowaj
- 2001
- 2001Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Jury Młodzieżowego
- 2001Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę kobiecą
- 2002Pegaz (nagroda przyznawana przez program telewizyjny "Pegaz")
w katogorii: film; za rok 2001 (31.01)