Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOLINA SZCZĘŚCIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1985. 04. 29
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy
 • Barwny, 2286 m, 79 min

"Wesołą komedią o niewesołych ludziach w niewesołym położeniu" nazwała krytyka pierwszy kinowy film Krzysztofa Nowaka (wcześniej powstały udane filmy telewizyjne, "Lęk przestrzeni" i "Grzechy dzieciństwa"). Sam reżyser zaś dodawał: "wszystkie moje filmy mówią o przyziemności, monotonii życia, i ukazują w poetycki - momentami baśniowy - sposób próbę przełamania tej szarzyzny". Rozdźwięk między marzeniami bohaterów a rzeczywistością jest dla reżysera źródłem komicznych bądź satyrycznych konstatacji, czasami podszytych groteską. W "Dolinie Szczęścia" komizm rodzi się przede wszystkim w efekcie zderzenia najróżniejszych charakterów: ludzi przedsiębiorczych z biernymi miernotami, cwaniaków z życiowymi nieudacznikami, prymitywnych typów z arystokratami. Są też elementy satyry chłoszczącej narodowe wady Polaków, dawne i świeżo nabyte, oraz gagi rodem z komedii sytuacyjnej. Cała historia - chociaż rozgrywa się w gotyckim zamku z XIII w. - osadzona jest we współczesnych, rodzimych realiach z tzw. epoki kryzysu.
Do starego, położonego w górach zamku, przerobionego na dom wczasowy o wdzięcznej nazwie "Dolina Szczęścia", przybywają wczasowicze. Witając nowy turnus kierowniczka z góry uprzedza, że muszą się liczyć z niedogodnościami wynikającymi z mroźnej zimy i tzw. trudności obiektywnych. Wśród gości jest niepoprawny romantyk Artur, nieśmiały i nie wyrobiony towarzysko, który najłatwiej porozumiewa się z dziećmi, chętnie powierzanymi jego opiece przez rodziców. Jest prymitywny, grubiański, ale skuteczny uwodziciel Kazik, piękna rozwódka Basia i hrabia Wojciechowski, potomek dawnych właścicieli zamku. W tajemniczej scenerii rozgrywają się dziwne zdarzenia. Arturowi, który na każdym kroku szuka niezwykłości i magii, udaje się z pomocą małych przyjaciół wyjaśnić tajemnicę mebla-pułapki i nocnych sygnałów zza wzgórza. Nieoczekiwanie kierowniczka ogłasza koniec turnusu, z powodu wyczerpania się funduszy, jedzenia i opału. Goście protestują, ale okazuje się, że w nocy cały personel "Doliny Szczęścia" zniknął bez śladu. Głodni i zziębnięci wczasowicze przeszukują zamek. Przypadkiem odkrywają piękną Salę Księżycową. Na przekór wszystkiemu postanawiają zostać. Wysyłają Artura po pomoc, lecz na dworze szaleje śnieżyca, chłopak błądzi wśród zamieci. Nagle spostrzega pociąg, który utknął w zaspie. Błaga o pomoc i pożywienie, ale nikt go nie rozumie, pasażerami są wyłącznie cudzoziemcy. Zdesperowany wraca do "Doliny Szczęścia". Wtedy do akcji wkracza duch zamczyska. Wczasowicze urządzają bal w Sali Księżycowej. Artur znajduje miłość u Julii, której dotychczas nie dostrzegał. O świcie do zamku przybywa nowy turnus. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.05.20 00:17:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl