Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PONIEDZIAŁEK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 04. 30
  • Barwny (Kodak), 2790 m, 91 min

    Lokacje: Świdnica (skrzyżowanie ulic Garbarskiej i Matejki, stacja PKP Świdnica - Kraszowice, kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Prądzyńskiego 2, ulica Pułaskiego, most żelazny w ciągu ulic Wrocławskiej), Pszenno gm. Świdnica (cukrownia przy ul. Fabrycznej 1).

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym śląskim miasteczku. Maniek ima się różnych, często niezbyt legalnych zajęć, ponieważ panuje tu wysokie bezrobocie. Film przedstawia 24 godziny z jego życia. Na zlecenie szefa bankrutującej hurtowni Maniek podejmuje się ściągnąć przemocą pieniądze od jego dłużników. Uzbrojony w łom i pistolet chłopak wybiera się "na akcję". Do pomocy dobiera sobie nieudacznika Dawida, któremu sam jest zresztą winien pieniądze. Wspólnie za pomocą gróźb i przemocy próbują odzyskać część długów, co początkowo przynosi marne rezultaty. Wreszcie trafiają na Romka. Jego ojciec za pieniądze od szefa hurtowni kupił mu mieszkanie. Romek ma żonę w ciąży, narkomankę Renatę. Podczas gdy Romek zmuszony jest do zdobycia pieniędzy, Dawid uprawia z Renatą seks. Egzekutorzy osiągają wątpliwy sukces: zdobywają szmal za cenę upodlenia Romka.
Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiut reżyserski Witolda Adamka wzbudził burzliwą dyskusję wśród publiczności i krytyki. Część widowni uznała film za pochwałę patologii. Pojawiły się też głosy o mechanicznym naśladowaniu wzorców amerykańskich, zwłaszcza kina Quentina Tarantino. Adamek bronił się, mówiąc o próbie sportretowania przemian cywilizacyjnych "od wewnątrz", próbie opisywania dotychczas nieopisywanej rzeczywistości. Adamka zainteresował scenariusz debiutanta Przemysława Wojcieszka, ponieważ - jak twierdzi - pomimo pewnych niezręczności, dostrzegł w nim świeży osobisty ton i rzadką dziś w polskim filmie chęć oddania obrazu rzeczywistości bez upiększeń. Reżyser osobiście dokonał korekt tekstu. Pierwotnie uznał ją za zbyt deklaratywną. Wolał bliżej przyjrzeć się dwójce antybohaterów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1998
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
  • 1999
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Brązowe Grono
  • 1999
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
    w konkursie międzynarodowym
  • 1999
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Główna w konkursie filmów polskich
  • 1999
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
  • 1999
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Jury Młodzieżowego
  • 2000
    Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
    w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 1999

Patrz także:
schowaj

  • 2001
    Film fabularny / Witold Adamek
2024.06.06 02:48:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.