PONIEDZIAŁEK
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1998
- Premiera:1999. 04. 30
- Barwny (Kodak), 2790 m, 91 min
Lokacje: Świdnica (skrzyżowanie ulic Garbarskiej i Matejki, stacja PKP Świdnica - Kraszowice, kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Prądzyńskiego 2, ulica Pułaskiego, most żelazny w ciągu ulic Wrocławskiej), Pszenno gm. Świdnica (cukrownia przy ul. Fabrycznej 1).
Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym śląskim miasteczku. Maniek ima się różnych, często niezbyt legalnych zajęć, ponieważ panuje tu wysokie bezrobocie. Film przedstawia 24 godziny z jego życia. Na zlecenie szefa bankrutującej hurtowni Maniek podejmuje się ściągnąć przemocą pieniądze od jego dłużników. Uzbrojony w łom i pistolet chłopak wybiera się "na akcję". Do pomocy dobiera sobie nieudacznika Dawida, któremu sam jest zresztą winien pieniądze. Wspólnie za pomocą gróźb i przemocy próbują odzyskać część długów, co początkowo przynosi marne rezultaty. Wreszcie trafiają na Romka. Jego ojciec za pieniądze od szefa hurtowni kupił mu mieszkanie. Romek ma żonę w ciąży, narkomankę Renatę. Podczas gdy Romek zmuszony jest do zdobycia pieniędzy, Dawid uprawia z Renatą seks. Egzekutorzy osiągają wątpliwy sukces: zdobywają szmal za cenę upodlenia Romka.
Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiut reżyserski Witolda Adamka wzbudził burzliwą dyskusję wśród publiczności i krytyki. Część widowni uznała film za pochwałę patologii. Pojawiły się też głosy o mechanicznym naśladowaniu wzorców amerykańskich, zwłaszcza kina Quentina Tarantino. Adamek bronił się, mówiąc o próbie sportretowania przemian cywilizacyjnych "od wewnątrz", próbie opisywania dotychczas nieopisywanej rzeczywistości. Adamka zainteresował scenariusz debiutanta Przemysława Wojcieszka, ponieważ - jak twierdzi - pomimo pewnych niezręczności, dostrzegł w nim świeży osobisty ton i rzadką dziś w polskim filmie chęć oddania obrazu rzeczywistości bez upiększeń. Reżyser osobiście dokonał korekt tekstu. Pierwotnie uznał ją za zbyt deklaratywną. Wolał bliżej przyjrzeć się dwójce antybohaterów.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Scenariusz - opracowanie
- Konsultacjascenariuszowa
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Korekcja barwna
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Kostiumy
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Technik dźwięku
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Konsultacjakaskaderskakaskaderska
- Efekty pirotechniczne
- Efekty specjalnenie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- ProducentWFDiFVision Entertainment
- ProdukcjaVision Entertainment
- Współfinansowanie
- Dystrybucja
- Obsada aktorskaManiekDawidRomekRenataWaldemarMarianszef hurtownidziewczyna z nocnegoMichałBlondynHalinaksiądzRadoskór (pseud.)Arturchłopak z hotelu robotniczegoKrzysztof Milerski"Fazi"Przemysław Jaszkowski"Dzwon"Maciej Wysocki"Zocha""Kamień"Michał Martenchłopak z samochoduchłopak z samochoduCyganwłaściciel warsztatuMariaKrystynaMietekNagły Atak Spawacza (zespół)
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1998Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą
- 1999Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Brązowe Grono
- 1999Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
w konkursie międzynarodowym - 1999Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Główna w konkursie filmów polskich
- 1999Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
- 1999Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Jury Młodzieżowego
- 2000Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca; za rok 1999
Patrz także:schowaj
- 2001Film fabularny / Witold Adamek