ZŁOTO DEZERTERÓW
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1998
- Premiera:1998. 12. 04
- Gatunek:Komedia, Film wojenny
- Barwny (Kodak), dźwięk: Dolby, 3376 m, 117 min
Na kasetach video ukazała się inna, przygotowana specjalnie na rynek video, wersja filmu zawierające dwie sceny nieistniejące w wersji kinowej. Film został podzielony na 2 części, 147 min (cz. 1 - 86 min , cz. 2 - 61 min).
Lokacje: Nieborów (pałacowa biblioteka), Leśniakowizna gm. Wołomin, Warszawa (Praga Północ), Kraków (kamienica przy zbiegu ulic Jana Zamoyskiego i Krzemionki, Wawel, okolice Kopca Kościuszki, ulice Wyspiańskiego i Różana).
Willa na warszawskim Żoliborzu, jesień 1942 r. Konspiracyjne spotkanie żołnierzy armii podziemnej: majora Jeremiego, rotmistrza Leliwy, porucznika Lotki i najmłodszego z nich wszystkich - podporucznika Peta. Rotmistrz informuje zebranych, że dowództwo powołało oddział do zadań specjalnych o kryptonimie "Litzmanstadt". Dowódcą oddziału został mianowany major Jeremi, tym samym pozostali są od tej pory jego podwładnymi. Od niego dowiadują się o planowanej transakcji zakupu dużej ilości broni i amunicji. Towar ten oferuje oficer sztabu dywizji włoskiej, która po wycofaniu się z frontu wschodniego będzie przejściowo stacjonować na terenach polskich. Żąda zań jednak kwoty znacznie przekraczającej finansowe możliwości kwatermistrzostwa armii podziemnej. Tymczasem wywiad ustalił, że Niemcy zgromadzili pokaźny majątek w gotówce i innych walorach, pochodzący z rabunków i kontrybucji nałożonych na gminy żydowskie w Generalnym Gubernatorstwie. Kosztowności i walutę wymienili przez swoich agentów w Szwajcarii na złoto. W sztaby przetopili także złoto zrabowane Żydom. Cały ten skarb złożyli w jednym z banków w Łodzi, która po wcieleniu do Rzeszy otrzymała nazwę Litzmanstadt - stąd wziął się kryptonim oddziału.
Skarb znajduje się w podziemiach banku, w trudno dostępnym sejfie, który jest niczym innym, tylko żelbetonowym bunkrem, zamykanym pancernymi drzwiami z szyfrowym zamkiem. Zadanie oddziału będzie polegać na opracowaniu i realizacji planu wykradzenia złota i uzyskania tym sposobem środków płatniczych, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji handlowej z Włochami. Na miejscu, w Łodzi, nie istnieje odpowiednio wyszkolona grupa szturmowa. Trzeba takową zorganizować w Warszawie i przerzucić ją przez granicę Rzeszy.
Do rozwiązania pozostaje jeszcze jeden problem: jak dostać się do sejfu. Szyfr otwierający zamki został zapewne utajniony nawet przed niemiecką załogą banku, toteż sterroryzowanie jej nic nie da. Akcja saperska również nie wchodzi w rachubę, ze względu za znikome możliwości odwrotu. Porucznik Lotka podsuwa pomysł: kasiarze! Tylko oni - doświadczeni, przedwojenni złodzieje - mogą swymi sprawnymi rękami i sprytem sprawić, że niemieckie złoto znajdzie się w polskich rękach. Major Jeremi, przy lekkim sprzeciwie rotmistrza Leliwy, akceptuje tę koncepcję. Lotka wyjawia, że w plutonie egzekucyjnym działa mężczyzna, który przed wojną siedział za włamanie, ale twierdził, że był to tylko grzech młodości. Został zaprzysiężony, otrzymał stopień sierżanta. Tym mężczyzną jest Rudy, który dopiero co wraz z plutonowym - podchorążym Kmicicem wykonał wyrok śmierci na konfidencie Pisurze.
W zakładzie fryzjerskim na warszawskiej Pradze major Jeremi spotyka się z Rudym. Okazuje się, że Rudy w czasie włamań do banków pełnił jedynie rolę czujki, a sejfy otwierali prawdziwi kasiarze - Kania i Silberman. Obaj przebywają obecnie w Krakowie: Silberman w getcie, Kania - w więzieniu św. Michała, gdzie odsiaduje czteroletni wyrok. Rudy otrzymuje od majora rozkaz natychmiastowego wyjazdu do Krakowa...
W Krakowie Rudy nawiązuje kontakt z konkubiną Kani, Baśką. Jest erotomanem, toteż chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: pomóc Kani wydostać się na wolność i w zamian za zwrócenie go Baśce - spędzić z nią noc.
Wkrótce przybywa tu również cały oddział "Litzmanstadt": Jeremi, Leliwa, Lotka, Pet i inni. Pertraktacje majora z oswobodzonym Kanią, który nie zamierza bezinteresownie uczestniczyć w skoku na łódzki bank, nie należą do najlżejszych, ale ostatecznie dochodzi do porozumienia.
Kania przedostaje się na teren getta. Odwiedza załamanego przeżyciami wojennymi Silbermana. Od niego dowiaduje się, że w getcie przebywa również Haber - żydowski krawiec, który miał swój zakład w Wiedniu, skąd, po "Anschlussie" Austrii, za namową Kani uciekł wraz z rodziną do Krakowa, wpadając z deszczu pod rynnę. Z rodziny została mu tylko córka Sara - jest razem z nim w getcie. Kani z największym trudem udaje się podnieść obu przyjaciół na duchu i przekonać ich do wzięcia udziału w skoku.
Pod osłoną nocy oddział "Litzmanstadt", z pomocą Ireny Konowieckiej, przedwojennej wicemistrzyni świata w strzelaniu z łuku, organizuje efektowną ucieczkę Silbermana, Habera i Sary z getta. Przygotowania do operacji obrabowania łódzkiego banku odbywają się w leśniczówce w Puszczy Kozienickiej. Trwają intensywne ćwiczenia fizyczne, zwiezione zostają mundury SS, w które przebiorą się żołnierze oddziału.
Wreszcie nadchodzi dzień wyjazdu. Major Jeremi wydaje rozkaz wykonania operacji pod kryptonimem "Litzmanstadt". Wyrusza kolumna zdobycznych niemieckich pojazdów, złożona z czołgu, ciężarówki, łazika i motocykla BMW, którym jedzie Rudy. Major unosi rękę w hitlerowskim pozdrowieniu. Krzyczy: "Niech żyje zwycięstwo! Sieg heil! Pozostali "Niemcy", z trudem powstrzymując się od śmiechu, odpowiadają chórem: "Sieg heil!". Naszych "SS-manów" czeka teraz największe wyzwanie, a po drodze i na miejscu, w łódzkim banku - mnóstwo przygód i niespodzianek. Będą mieć też wiele kłopotów z Rudym - z powodu jego erotomanii i nie tylko...
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kameryII
- Asystent operatora obrazuasystent techniczny
- Oświetleniegłówny oświetlaczw napisach nazwisko: Burchat
- Wózkarz
- Obsługa agregatu
- Korekcja barwna
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Asystent scenografa
- Dekoracja wnętrz
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Kostiumograf II
- Garderoba
- Muzyka
- Aranżacja
- Wykonanie muzykiakordeonMirosław FelgebelpianionfortepianJerzy Grobelnyskrzypcemandolina, fletperkusjaflet, bębnyperkusjaAndrzej Skoczyńskiskrzypcecymbały, bębnyskrzypceSławomir Talachaskrzypceskrzypcekontrabas
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Nagranie muzykiS-4
- Realizacja nagrań
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Technik dźwięku
- Efekty dźwiękowesynchroniczne; Łódzkie Centrum Filmowesynchroniczne; Łódzkie Centrum Filmowesynchroniczne; Łódzkie Centrum Filmowe
- Zgranie dźwiękuDolby SR
- UdźwiękowienieStudio "Sonoria"; występuje jedynie w napisach wersji video
- Montaż dźwiękuStudio "Sonoria"Studio "Sonoria"
- Montażmontaż wersji video
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacjad/s samochodowychkaskaderskads. kolei; nie występuje w napisach
- Ewolucje kaskaderskie
- Efekty pirotechniczne
- Opieka medyczna
- Opracowanie graficznenapisy
- Fotosywspółpraca; nie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planugripgrip
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowejpostprodukcja
- Administracjapostprodukcja
- Kasjerpostprodukcja
- Koordynacja postprodukcyjnawersji video
- Producent wykonawczy
- Producent
- Produkcja
- Współpraca produkcyjna
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaJan KaniaRysiek "Rudy"Moryc HaberBasia Gołąbek, konkubina KaniGoldman - Silbermanmajor "Jeremi"porucznik "Lotka"rotmistrz "Leliwa"OleńkaWitold "Kmicic"podporucznik "Pet"komendantka strażniczek w bankudowódca straży bankowejpułkownik SSErnst von Nogaygenerałowa, ciotka OleńkiZoltán BezerédyBenedekRobert KoltaiChudejBaldiniojciec Haberamatka HaberaSara, córeczka Haberapan Schneider, klient Haberasynek Habera; w napisach nazwisko: ŻymałkaKacper Kosowiczsynek Haberacórka HaberaAleksandra Piorunowskacórka Haberakelner w kawiarniRóża HaberowaTruda, służąca konsulawięzieństrażnik więziennyZenon PisurJadźka Pisurowalokaj hrabiegohrabiahrabina; występuje jedynie w wersji videosynowa hrabiny; występuje jedynie w wersji videopani na ulicysłużąca generałowej"ociemniały" harmonistakelner Fonsiogarbuska w hotelikukobieta w oknie w getciełuczniczka Wilhelmina Koroniecka, wicemistrzyni świata w 1932ksiądz proboszcz od św. Krzyżażołnierz niemieckigruby żandarm na dworcuuczestnik akcjikelner w kawiarni; występuje jedynie w wersji videoMitzi; występuje jedynie w wersji videogenerał SS; występuje jedynie w wersji videokierowca generała; występuje jedynie w wersji videoMila; występuje jedynie w wersji videoLena; występuje jedynie w wersji videoLala; występuje jedynie w wersji videoTekla; występuje jedynie w wersji videoportier w "Pension Rose"; występuje jedynie w wersji videokonspirator; występuje jedynie w wersji video"Krzywy""Anhelli""Prosty"sołtyssołtysowapogranicznikstrażnik bankowystrażnik bankowystrażnik bankowystrażniczka w bankustrażniczka w bankuHelena, strażniczka w bankustrażniczka w bankużołnierz na przepustcetaksówkarzczołgistaGuglielmo Melispilotzawiadowca stacji; nie występuje w napisach, występuje jedynie w wersji video
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1999
- 1999
- 1999
- 1999Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych)-Srebrny Granat
ZŁOTO DEZERTERÓW w internecie
Patrz także:schowaj
- 1985Film fabularny / Janusz Majewski