BYĆ JAK MIKOŁAJ
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2024
- Barwny, 58 min
W tym filmie o dojrzewaniu Mikołaj wkracza w dorosłość i zaczyna walkę o swoją przyszłość... ale żeby to zrobić, musi najpierw pogodzić się ze swoim ojcem, Piotrem. Czy uda im się znaleźć wspólny język i razem dojrzeć do nowej rzeczywistości? Jednocześnie Mikołaj stawia czoła typowym wyzwaniom młodości - pierwszej pracy, pierwszej miłości, pierwszym imprezom - ale także konieczności konfrontacji z kafkowskim systemem sądowniczym, który nie uznaje jego tożsamości płciowej.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Korekcja barwna
- Dźwięk
- Postprodukcja dźwięku
- Zgranie dźwiękuw napisach imię: Radek
- Montaż
- Promocja
- Opracowanie graficzne
- Tłumaczenie
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Współpraca postprodukcyjna
- Producent
- Koproducent
- Produkcja
- KoprodukcjaNjupixelFrydrych&Zdanowski
- Dystrybucjafestiwalowa
Nagrodyschowaj
- 2024Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie")-Nagroda w konkursie "Nowe Filmy Polskie"
uzasadnienie jury: "Zachwycił nas film, w którym symboliczną podróż odbywa nie tylko główny bohater, ale też bliska mu osoba. Poznajemy Mikołaja, który w procesie tranzycji szuka oparcia w swoim ojcu, któremu nie jest łatwo pogodzić się z tą zmianą. Jednak dzięki wrażliwości reżyserki, która patrzy szerzej, poza kadr, jesteśmy świadkami nie jednej przemiany, lecz dwóch. Jako dorośli dość często z zaskoczeniem orientujemy się, że nasze wyobrażenie o dziecku bardzo różni się od prawdy o nim. Nagrodzony film pokazuje, że najważniejszym zadaniem rodzica jest trwanie przy dziecku, bycie po jego stronie niezależnie od tego, jak trudne i niezrozumiałe są okoliczności. Nie pisze się o tym podręczników, nie prowadzi kursów doszkalających - dziś mamy jednak film, który z pewnością będzie wsparciem dla niejednej rodziny. Mamy nadzieję, że ten poruszający, lecz nie czułostkowy obraz Aurelii Frydrych-Zdanowskiej wejdzie do szerszego obiegu. Powinni zobaczyć go wszyscy, którzy chcą dla swoich bliskich, w tym dla swoich dzieci, rzeczy podstawowych, a często wciąż niemożliwych: zdrowia i szczęścia. Jest to bowiem film dla wszystkich, którzy kochają swoje dzieci i chcą, by żyły one długo i szczęśliwie. Przywilejem, ale i obowiązkiem rodziców jest miłość bezwarunkowa. O tym też jest nagrodzony film. Gratulujemy!"