Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANNA Z MOKRĄ GŁOWĄ

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 12. 05
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 6 odcinków x ok. 30 min

    W roli psa "Draba" wystąpił sznaucer "Beta".

"W ciemnej sali kina możemy sobie pofolgować i przyznać, że "Panna z mokrą głową" wzrusza nie tylko nastoletnie adresatki" - napisał recenzent branżowego "Filmu" po premierze kinowej wersji filmu Kazimierza Tarnasa w 1994 r. Równolegle reżyser zrealizował sześcioodcinkowy serial telewizyjny według powieści Kornela Makuszyńskiego. Szef Młodzieżowej Agencji Filmowej, która była inicjatorem i współproducentem filmu, lubi sięgać po "słoneczną" prozę tego pisarza - w 1984 r. nakręcił "Szaleństwa panny Ewy", w roku 1995 weszła na ekrany nowa wersja "Awantury o Basię" (z odkrytą przez reżysera Pauliną Tworzyańską w roli tytułowej). "Odpowiada mi przesłanie Makuszyńskiego, to że na dobrą sprawę nie ma w jego książkach złych ludzi, a bohaterowie są sobie nawzajem przychylni" - mówił Kazimierz Tarnas.
Większa część filmowych wydarzeń rozgrywa się w dworku w Turowej Woli, odległej od Warszawy ok. 60 km. Główną rolę reżyser powierzył 13-letniej wówczas Paulinie Tworzyańskiej. Przyjechała na zdjęcia próbne z Bielska-Białej wraz z trzema koleżankami, najzdolniejszymi uczestniczkami tamtejszego Teatru Ekspresji Dziecięcej. Pokonała blisko trzy tysiące dziewcząt z całej Polski, które marzyły o roli "panny z mokrą głową". Jak ocenił reżyser - to duży talent aktorski, dziewczyna niezwykle wrażliwa, błyskotliwa, umiejętnie wykorzystująca w swojej roli to, co podpatrzyła u profesjonalnych wykonawców. A miała szczęście zagrać u boku wspaniałych aktorów. Jako rodzice niesfornej Irenki wystąpili Anna Nehrebecka i Marek Kondrat, przezabawne postaci ciotek stworzyły Iga Cembrzyńska i Hanna Stankówna, poczciwego doktora Lipienia zagrał Marian Opania, wyniosłą acz w istocie dobrą hrabiną Opolską była Beata Tyszkiewicz. Nawet w rolach drugoplanowych pojawili się znakomici aktorzy: Anna Dymna jako właścicielka pensjonatu w Zakopanem, Jerzy Bińczycki - zacny ksiądz proboszcz, Anna Milewska - babunia, czy wreszcie Cezary Domagała jako tenor słynny na dwóch półkulach, bo trzeciej po prostu nie ma. Furorę na planie zrobił synek Jana Frycza, Antoś, jako 8-letni braciszek Irenki. Atutem filmu są też przebojowe piosenki, ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Jerzego Matuszkiewicza, legendarnego "Dudusia".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PANNA Z MOKRĄ GŁOWĄ
Powieść
AutorKornel Makuszyński

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

GRUNT TO RODZINKA (1)

  • Odcinek serialu
  • 26 min

Poznajemy 13 - letnią bohaterkę, Irenkę Borowską. Tytułowa "panna z mokrą głową" wiedzie żywot radosny i beztroski, uganiając się po okolicy ze swym przyjacielem, psem Drabem. Jednak nad cichym, spokojnym domem państwa Borowskich zaczynają się zbierać ciemne chmury, majątek podupada. Pewnej nocy Irenka słyszy w kuchni podejrzane głosy. Dzielna dziewczynka wspomagana przez Draba przepędza złodzieja. Rodzina jest przerażona jej zuchwałym czynem. Zbiera się rada familijna i postanawia zatrudnić nauczyciela, który zajmie się edukacją i wychowaniem swawolnej pannicy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

UCZYŁ MARCIN MARCINA (2)

  • Odcinek serialu
  • 29 min

Do majątku państwa Borowskich przybywa nauczyciel, pan Podkówka, bardzo chudy i bardzo smutny człowiek. Pod wpływem Irenki nieśmiały, skromny młodzieniec z dnia na dzień zmienia się nie do poznania, bierze nawet udział w szalonych wyczynach swojej rezolutnej uczennicy. Niestety, majątek państwa Borowskich coraz bardziej podupada, rodziców nie stać na dalsze opłacanie prywatnego nauczyciela córki. Po Wigilii pan Podkówka, zalewając się łzami, wyjeżdża do Warszawy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

OSTATNIA WALKA DON KICHOTA (3)

  • Odcinek serialu
  • 29 min

Mimo starań ojca sytuacja materialna rodziny Borowskich pogarsza się z dnia na dzień. Ojciec Irenki zmuszony jest sprzedać ostatni kawałek lasu. Podczas wycinania drzew dochodzi do tragicznego wypadku. Ukochany tatko ginie, przywalony przez padający pień. Niezaradna i chora matka zupełnie nie radzi sobie z prowadzeniem gospodarstwa. Domem i wychowaniem młodszego brata musi zająć się Irenka. Mimo nadludzkich wysiłków dziewczynki i pomocy przyjaciół majątek Borowskich zostaje wystawiony na licytację. Z resztą dobytku trzeba się przenieść do maleńkiego mieszkanka w miasteczku Kuropatki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

NA PRZEKÓR LOSOWI (4)

  • Odcinek serialu
  • 28 min

Sytuacja rodziny Borowskich staje się coraz bardziej dramatyczna. Irenka próbuje znaleźć pracę, ale w nędznej mieścinie nie ma zajęcia dla kilkunastoletniej panny bez żadnych kwalifikacji. Poczciwy doktor Lipień ucieka się do różnych forteli, by pomóc biedakom, lecz i to na niewiele się zda. Pani Borowska coraz poważniej zapada na zdrowiu. Irenka nie może patrzeć, jak matka męczy się w wilgotnej, zatęchłej izbie, jak oboje z Jasiem głodują. Postanawia wyjechać do Warszawy, by prosić o pomoc ciotkę, hrabinę Opolską. Wprawdzie wyniosła dama już raz odmówiła Borowskim wsparcia, lecz Irenka jest przekonana, że nikt nie odtrąci dziecka, które błaga o uratownie życia własnej matki. Dziewczynka gotowa jest pracować u dumnej hrabiny jako pokojówka, by zwrócić jej pożyczkę co do grosza.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

PODRÓŻ DO KRAINY MARZEŃ (5)

  • Odcinek serialu
  • 28 min

W Warszawie spotyka Irenkę przykra niespodzianka. Hrabina Opolska wyjechała do Zakopanego, nikt nie wie, kiedy można spodziewać się jej powrotu. Dziewczynka znów wyrusza w podróż. Niestety, w Zakopanem nie zastaje hrabiny, która właśnie wyjechała gdzieś pod Kraków. Właścicielka pensjonatu, przejęta kłopotami dziewczyny, zatrzymuje ją u siebie do powrotu pani Opolskiej. W gościnie u pani Mileckiej Irenka czuje się świetnie, wypoczywa, wędruje po górach. Podczas jednego ze spacerów schodzi ze szlaku, zabłąkaną odnajdują ratownicy TOPR-u. Niefortunną przygodę przypłaca zapaleniem płuc. Niebawem do pensjonatu przybywa hrabina Opolska, ze wzruszeniem słucha opowieści o losach dziewczynki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

OD PIERWSZEGO SPOJRZENIA (6)

  • Odcinek serialu
  • 29 min

    Uwaga: w odcinku podano listę aktorów występujących w całym serialu, a nie jedynie w tym odcinku. W rzeczywistości większość aktorów wymienionych w napisach końcowych odcinka, nie wystąpiła w nim.

Po wypadku w górach Irenka wraca do zdrowia. W pensjonacie pojawia się przystojny syn pani Mileckiej, Zbyszek. Niestety, mimo westchnień dziewczynki zakochany w kim innym chłopak nie zwraca na nią najmniejszej uwagi. Ich rozstanie ma przebieg nad wyraz burzliwy. Irenka wraca z hrabiną Opolską do Warszawy, rozpoczyna naukę na pensji. Nadchodzą wakacje, dziewczynka jest szczęśliwa, że wreszcie będzie mogła spotkać się z rodziną w Kuropatkach. Jednak ciotka Opolska wiezie ją gdzie indziej. W odzyskanym dworku Borowskich już czeka cała rodzina i najwierniejsi przyjaciele.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:39:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.