Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZALEŃSTWA PANNY EWY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1984
  • Premiera:
    1985. 01. 07
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2650 m, 96 min

Warszawa, 1932 rok. Bakteriolog, dr Tyszowski, musi wyjechać do Chin, gdzie wybuchła epidemia. Ewa z wielkim żalem rozstaje się z ukochanym ojcem, który jest dla niej także wspaniałym kolegą. Ciotka Halicka załatwia jej pokój w mieszkaniu państwa Szymbartów. Po serii konfliktów, głównie z powodu psa Ewy, którego pani Szymbartowa nie znosi - ale tak-że protestując przeciwko jej metodom pedagogicznym stosowanym wobec córki Zosi - dziewczyna ucieka przez okno. Świadkiem tego wydarzenia jest młody malarz Jerzy. Przedstawm Ewę swej matce, która - po wysłuchaniu mrożącej krew w żyłach opowieści o tyranii Szymbartowej - uzgadnia z dotychczasową opiekunką, że do powrotu dr. Tyszowskiego Ewa będzie mieszkać u nich.
Tego samego dnia dziewczyna słyszy, że Jerzy odbiera bardzo przykry telefon. Właściciel domu, niejaki Mudrowicz, domaga się spłaty długów wynoszących 10 tysięcy złotych. Nazajutrz Jerzy bez powodzenia próbuje sprzedać swoje obrazy. Ewa przejmuje inicjatywę. Nic nie mówiąc Zawidzkim bierze kilka płócien i ubezpieczana przez pana Szymbarta, czekającego na ulicy, składa wizytę Mudrowiczowi. Potworny, bardzo bogaty i samotny staruch, nie opuszczający ponurego mieszkania, zostaje przez Ewę odmieniony. Przyjmuje obrazy Jerzego za 2 tysiące, pozostałą część długu pozwala spłacać w dowolnych ratach. Do sąsiedniego domu sprowadzają się państwo Zawiłowscy z uroczą córką Basią. Między nią a Jerzym rodzi się uczucie od pierwszego wejrzenia.
Tymczasem okazuje się, że pani Szymbartowa wpędziła Zosię w ciężką gruźlicę. Ubogich rodziców stać na opłacenie tylko miesiąca pobytu córki w sanatorium. Ewa udaje się do Mudrowicza, który zmienił się nie do poznania: zgolił straszną brodę, kupił sobie nowe ubranie, odnowił mieszkanie. Wzruszony losem Zosi odwiedza ją razem z Ewą w sanatorium i postanawia incognito pokryć koszt jej całorocznej kuracji. Z pomocy Jerzego korzystają młodzi malarze znajdujący się w jeszcze trudniejszej niż on sytuacji; chłopak dzieli się z nimi ubraniem, jedzeniem, pieniędzmi. Jednego z nich, Rogalika, syna biednego szewca, Ewa przedstawia Mudrowiczowi.
Dziewczyna stara się przekonać Jerzego, by nie taił swej miłości do Basi. Z pomocą przychodzi przypadek: wspólnie zbita szyba w domu Zawiłowskich staje się pretekstem do pierwszych, grzecznościowych odwiedzin. Dla Ewy nie ulega wątpliwości, że Basta kocha się w Jerzym, namawia więc jej ojca na złożenie wizyty pani Zawidzkiej.
Mudrowicz przeznacza jeden ze swych pokoi na pracownię dla Rogalika, funduje mu też stypendium. Natomiast wizyta Basi i jej ojca - mimo iż pan Zawiłowski poznaje w pani Zawidzkiej swą młodzieńczą miłość, a Basta jest oczarowana Jerzym i jego malarstwem - przynosi mizerne efekty. Chłopak uważa, iż nie ma prawa starać się o ukochaną, gdyż jest od niej znacznie uboższy majątkowo. Wiedząc, że niewiele zostało czasu na działanie - pan Szymbart przyniósł wiadomość, że dr Tyszowski wraca za kilka dni - Ewa przekonuje Zawiłowskiego, by zaprosił wszystkich na przejażdżkę statkiem po Wiśle. W jej trakcie otwiera ojcu Basi oczy na uczucie łączące dziewczynę z Jerzym i nakłania go do zrobienia pierwszego kroku. Po powrocie Zawiłowski odbywa z młodym malarzem "poważną rozmowę'', w efekcie której przyjmuje go za zięcia. Jednak kiedy zakochani wpadają do pokoju Ewy, by podziękować jej za pomoc, okazuje się, że ta - nie mając pewności, czy Jerzy chce się żenić - wolała zniknąć.
Odnajdują ją przy łożu ciężko chorego Mudrowicza. Wśród przybyłych jest już dr Tyszowski, który szybko go uzdrawia. Wracającą pod opiekę ojca Ewę odprowadzają wszystkie "ofiary" jej szaleństw życząc dziewczynie "Ewo, szalej dalej... Ewo, szalej dalej..."

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZALEŃSTWA PANNY EWY
Powieść
AutorKornel Makuszyński

Nagrody
schowaj

  • 1985
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
  • 1986
    Poznań (Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda za kreację aktorską
    w grupie aktorów profesjonalnych
  • 1986
    Poznań (Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda za kreację aktorską
    w grupie aktorów nieprofesjonalnych
  • 1986
    Poznań (Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-Grand Prix Jury Dziecięcego "Kryształowe Koziołki"

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 02:20:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.