Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GIRL GUIDE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Premiera:
  1996. 02. 08
 • Gatunek:
  Komedia, Film sensacyjny
 • Barwny, 90 min

  Lokacje: Warszawa, Kraków, Zakopane, Dolina Chochołowska.

Nakręcona w rekordowo krótkim czasie osiemnastu dni za rekordowo małe pieniądze, bezpretensjonalna komedia Juliusza Machulskiego odniosła wielki sukces. Na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła Złote Lwy, nagrodę publiczności i nagrodę Fundacji Kultury za debiut dla Pawła Kukiza. Miłosno-kryminalną historię, która dzieje się współcześnie, zrealizował jeden z najbardziej kasowych polskich reżyserów, absolwent łódzkiej "filmówki", twórca "Vabanków", "Seksmisji", "Kingsajzu", "Deja vu", "Szwadronu" oraz popularnego serialu telewizyjnego "Matki, żony, kochanki". W "Girl Guide" w rolach głównych Juliusz Machulski obsadził filmowych debiutantów, obdarzonego charyzmą Pawła Kukiza, lidera znanej rockowej grupy Piersi oraz modelkę i miss piękności Renatę Gabryjelską, studentkę prawa. Oboje wywiązali się z powierzonych im zadań bez zarzutu, tworząc niepowtarzalny duet. "W filmie występują aktorzy niezawodowi, ale obyci z publicznością" - podkreślał Machulski. "Wykorzystaliśmy ich autentyczność, starając się zanadto nie przeszkadzać i nie zawiedliśmy się". Ważną rolę w "Girl Guide" odgrywa muzyka w wykonaniu zespołu Piersi oraz kapeli góralskiej Trebunie Tutki, występującej wspólnie z rastafariańską grupą reggae Twinkle Brothers z Jamajki.
Wynajmujący mieszkanie w Warszawie młody góral Józek Galica jest absolwentem anglistyki. Kiedyś dał ogłoszenie do gazety, że w ciągu sześciu tygodni może nauczyć języka. Pewnego dnia, zachęcona prasowym anonsem, zgłasza się do niego Kinga, która chce błyskawicznie opanować angielski z miłości do Amerykanina Gary'ego Wise'a. Godząc się na udzielenie lekcji ślicznej dziewczynie, w której się zakochuje, Józek wplątuje się w gangstersko - szpiegowską aferę o międzynarodowym zasięgu. Wszystko zaczyna się od tajemniczego zniknięcia ukochanego Kingi, Gary'ego. Ślady prowadzą ku amerykańskiej i arabskiej mafii a w grę wchodzą duże pieniądze i urządzenie do sterowania głowicami nuklearnymi o wdzięcznej nazwie "girl". Józka Galicę nachodzą podejrzani Arabowie, poszukujący cennego przedmiotu, który posiadała Wise.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GIRL GUIDE
Powieść
AutorMichał Szczepański

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1995
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy"
 • 1995
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Fundacji Kultury Polskiej
  za debiut aktorski
 • 1995
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
2022.05.21 07:19:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski