Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WRONY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 01. 06
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny (negatyw: Eastman Kodak), 63 min

    Lokacje: Toruń (willa przy ul. Mickiewicza 20, ul. Panny Marii).

Na boisku szkolnym odbywa się lekcja wychowania fizycznego. Jedna z dziewczynek, chyba dziewięcioletnia, informuje nauczycielkę, że zapomniała kostiumu. Nauczycielka każe jej ćwiczyć w bieliźnie. Okazuje się, że bielizna małej jest nędzna, co wywołuje pogardliwy śmiech koleżanek. Mała brutalnie odtrąca opiekuńczy gest nauczycielki. Po zajęciach w szkole dziewczynka odwiedza chorego kolegę, matka chłopca spławia ją jednak bez ceremonii. Idąc do domu, mała mija po drodze szkołę baletową i podziwia przez okno tańczące dziewczynki, kupuje ciastka w cukierni (jedno porwał jej pies), próbuje wdać się w rozmowę z mężczyzną, który okazuje się cudzoziemcem. W pewnym domu widzi przez okno scenę rodzinną: ojciec i matka z czułością zajmują się mniej więcej trzyletnim dzieckiem. Dziewczynka wraca do pustego mieszkania. Matka musiała wrócić bardzo późno; kiedy rano dziewczynka się budzi, matka śpi obok. Dziewczynka informuje śpiącą, że odchodzi, bo bez niej matce będzie lżej. Wraca pod dom, w którym poprzedniego dnia widziała przez okno scenę rodzinną. Czeka; wreszcie Maleństwo pojawia się samo przed domem. Dziewczynka uprowadza małą, która idzie za nią bez protestu, usłyszawszy, że będą się bawić. Mała i Maleństwo wędrują przez miasto, wstępując po drodze do kościoła, gdzie odbywa się właśnie ceremonia ślubna. Maleństwo robi siusiu w majtki, muszą więc wyjść z kościoła. Mała prowadzi dziewczynkę do swego mieszkania (w którym matki oczywiście nie ma) i próbuje ją nakarmić zupą, przebiera ją też we własne szmatki. Potem wychodzą. Mała prowadzi Maleństwo nad morze, lokuje się razem z nią w łodzi i zapowiada, że odpłyną w świat. Maleństwo wpada do wody; Mała wyciąga dziecko na brzeg. Spędzają noc na plaży. Rano dziewczynka odprowadza Maleństwo pod drzwi domu rodziców i wraca do mieszkania matki. Tym razem matka jest w domu. Dziewczynka z trudem zdobywa się na prośbę: przytul mnie, mamo.

"Kończąc każdy kolejny film, obiecuję sobie, że w następnym opowiem o ludziach dorosłych - i nic z tego nie wychodzi. Tęsknota do dzieciństwa? Wtedy wystarczyło chłonąć życie, przyszłość czekała nienaruszona. A może po prostu robię filmy o dzieciach, bo lubię z nimi pracować? Są prawdziwe, otwarte" - powiedziała w jednym z wywiadów Dorota Kędzierzawska, autorka "Diabłów, diabłów" i wielu filmów krótkometrażowych. Przy realizacji filmu Kędzierzawska miała kłopoty z obsadą dwóch najważniejszych ról. Po dwóch dniach zdjęciowych okazało się bowiem, że wybrana spośród dwóch tysięcy kandydatek dziewczynka grająca Małą nie wytrzymuje psychicznie i fizycznie trudów realizacji. A ponieważ zdjęcia kręcone były w Toruniu, na miejscu trzeba było szukać kolejnej małej aktorki. Po 24 godzinach poszukiwań, Dorota Kędzierzawska przypadkowo spotkała na toruńskim rynku dziewczynkę grającą w gumę, która głośno klęła, gdyż coś jej nie wychodziło. To była Karolina Ostrożna i to ona w końcu zagrała w filmie Małą. Po tygodniu pracy okazało się, że trzeba także znaleźć nową odtwórczynię młodszej bohaterki bowiem wybrana do tej roli dziewczynka tak na prawdę wcale nie chciała grać, chciał tego jedynie jej ojciec. Po wyjeździe taty, dziecko odmówiło współpracy. Po radiowym ogłoszeniu przyprowadzono pięć dziewczynek, wśród których była wybrana ostatecznie przez Dorotę Kędzierzawską Kasia Szczepanik.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Publiczności
  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda "Non Stop Serwis" za zdjęcia
  • 1994
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda "100° Fahrenheita"
  • 1994
    Bydgoszcz (od roku 2010; w latach 1993-99 Toruń; w latach 2000-09 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage")-"Złota Żaba" w Konkursie Głównym
  • 1994
    Bellinzona (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Grand Prix Bronze
  • 1994
    Vevey (MFF Komediowych)-nagroda "Charlie Chaplin"
  • 1994
    Cannes (MFF)-"Coup de Coeur"
  • 1995
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Dyplom Stowarzyszenia Filmowców Polskich
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Złote Koziołki
    w ramach konkursu międzynarodowego; za harmonijne współbrzmienie wszystkich elementów filmu i sugestywne potwierdzenie idei, że kino jest sztuką; 14 edycja Festiwalu
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za zdjęcia
    w konkursie międzynarodowym
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za muzykę
    w konkursie międzynarodowym
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej
    w konkursie międzynarodowym
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda CIFEJ (Międzynarodowe Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży)
    w konkursie międzynarodowym
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
    14 edycja Festiwalu
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za reżyserię
    14 edycja Festiwalu
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za zdjęcia
    14 edycja Festiwalu
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora
    14 edycja Festiwalu
  • 1996
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
    za najlepszą rolę dziecięcą; Jury Dziecięce stwierdziło, że najlepszym filmem festiwalu były "Wrony", ale uznało go za film przeznaczony nie dla dzieci; 14 edycja Festiwalu
2024.03.01 02:27:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.