Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLĄSKIE KOBIETY - POLSKIE TWIERDZE

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 15 min

Pierwszy fabularyzowany film dokumentalny o bohaterskich kobietach, działających na Śląsku w pierwszej połowie XX wieku.
Jadwiga Bożek urodziła się w Markowicach (obecnie dzielnicy Raciborza); kultywowała w domu wiarę, tradycję, patriotyzm i polskość. Była inwigilowana przez Gestapo, a jej dzieci zostały zmuszone do chodzenia do niemieckiej szkoły. Janina Omańkowska była pierwszą kobietą na świecie, która otworzyła obrady parlamentu. Wygłosiła płomienne przemówienie podczas inauguracji działalności Sejmu Śląskiego w 1922 roku. Stała się czołową działaczką w walce o polskość Śląska. Przed wojną była więziona za uczenie dzieci języka polskiego. Po I wojnie światowej założyła w Bytomiu szkołę dla 400 dzieci i przewodniczyła Związkowi Górnośląskich Towarzystw Kobiecych. Maria Kujawska, nazywana Aniołem z Ravensbrück, pochodziła z Raciborza i leczyła rannych powstańców śląskich. Organizowała kursy dla sanitariuszy i pielęgniarek. Była pierwszą śląską dyplomowaną lekarką, posłanką na Sejm Śląski i wiceprzewodniczącą Towarzystwa Polek. W czasie II wojny gestapo ją aresztowało i trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie leczyła chore kobiety, często narażając swoje życie. Agnieszka Grabara z Grabowca (dzielnicy Zabrza) razem z mamą i siostrą czyściła broń, którą nocą przemycała do powstańców. Janina Kłopocka miała na Śląsku rodzinę. Zaprojektowała Rodło, które stało się symbolem Związku Polaków w Niemczech i zostało przeciwstawione swastyce. W filmie przypomniane zostało także 5 prawd Polaków spod znaku Rodła. Ostatnia przedstawiona bohaterka to Aniela Wolnik, nazywana Śląską Inką. Pochodziła z Paruszowca – dzielnicy Rybnika. Działała jako sanitariuszka w czasie powstań śląskich. Wśród kul zabierała rannych z pola walki. Podczas I Powstania Śląskiego została aresztowana i przewieziona do ciężkiego więzienia w Raciborzu. Została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:49:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.