Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ORTALIONOWY DZIADEK

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1968
 • Premiera:
  1981. 01. 12
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Czarno-biały, 25 min

Telewizyjny film z wątkiem kryminalnym. Głównym bohaterem jest tu starszy pan o nobliwym wyglądzie, z pozoru godny szacunku i praworządny obywatel. Aleksander regularnie gości u siebie na partyjce brydża troje wyraźnie zubożałych przyjaciół. Przy okazji goście delektują się wspaniałymi obiadami specjalnie przygotowywanymi przez gosposię pana domu, Michalinę. Wszyscy i tak czują się rozpieszczani, a gospodarz jeszcze im dogadza, serwując wyborny francuski koniak, a do tego tort i kawę. Nikt z obecnych nie ma pojęcia, jakim kosztem są organizowane owe luksusowe brydżowe spotkania. Aleksander skrywa bowiem pewną tajemnicę.
Co wieczór starszy pan słucha w radiu prognozy pogody na następny dzień. Jeżeli nazajutrz będzie padał deszcz, to znak, że ludzie włożą nieprzemakalne płaszcze. Nadeszła wiosna, wszyscy pozbyli się jesionek i teraz noszą ortaliony, które są w cenie. Aleksander przesiaduje w różnych lokalach, obserwując klientów. Elegancki starszy pan czytający "Le Monde" nie budzi żadnych podejrzeń personelu. Tymczasem on po prostu kradnie ortaliony, które potem sprzedaje.
Na komendzie milicji wielkie poruszenie, napływają doniesienia o kradzieży ortalionów na dużą skalę. Komendant zarządza wnikliwą obserwację barów i kawiarni. Tajniacy mają pełne ręce roboty. Po kilku drobnych wpadkach Aleksander staje się bardziej ostrożny, chce nawet, a przynajmniej na pewien czas, wycofać się z interesu. Ale, kiedy przechodzi koło kawiarni i przez okno widzi na wieszaku ortalion, pokusa okazuje się silniejsza.
Dodatkowym walorem filmu są zdjęcia dokumentujące ludzi i szare ulice wielkiego miasta lat 60. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:17:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl