ZŁOTE KOŁO
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1971
- Premiera:1971. 04. 22
- Czarno-biały, 94 min
Lokacje: Wrocław (Plac Kościuszki, kościół Św. Karola Boromeusza, Dworzec Świebodzki,Młyny Klara I i Klara II na Wyspie Bielarskiej, Most. Św. Klary, Powszechny Dom Towarowy przy ul. Świdnickiej 40, ulice: Złote Koło, Wallenroda, Świdnicka, Białoskórnicza, Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza), autostrada A4 pod Wrocławiem.
Znakomicie utrzymany klimat początku lat 70. i zawikłana intryga w kryminale, do którego scenariusz napisał sam Aleksander Ścibor-Rylski. Uwagę zwraca świetna obsada z Tadeuszem Janczarem i Zdzisławem Maklakiewiczem na czele. W filmie zagrał syn Janczara, Krzysztof, którego widzowie pamiętali jeszcze z roli w niezwykle popularnym serialu telewizyjnym "Wojna domowa" (1965). "Złote Koło" gloryfikuje profesjonalizm i humanitaryzm oficerów milicji, równocześnie jest kryminałem spełniającym wszelkie wymagania gatunku.
Na ulicy Złote Koło znaleziono nieprzytomnego nastolatka z raną zadaną w głowę. Nieznany mężczyzna przywiózł chłopca do szpitala i natychmiast się oddalił, nie pozostawiając żadnych danych o sobie. Wkrótce nastolatek umiera, lekarze podejrzewają, że nie był to zwykły wypadek. Milicja prowadzi śledztwo w tej tajemniczej sprawie, którą szczególnie jest zainteresowany kapitan Budny. Denat był w wieku jego syna, miał przecież całe życie przed sobą. Biorący udział w dochodzeniu funkcjonariusze próbują ustalić personalia chłopca, który nie miał przy sobie żadnych dokumentów. Sprawa przyjmuje kryptonim "Złote Koło".
Okazuje się, że ofiarą był siedemnastoletni Janusz Kruk, sierota, do niedawna uczeń technikum. Głównym podejrzanym o dokonanie zabójstwa staje się lokalny pijaczek. Śledztwo wykazuje, że chłopiec mógł mieć powiązania z członkami bandy wyrostków, mających sporo na sumieniu. Fakt ten i inne ujawnione okoliczności, kierują dochodzenie na zupełnie inne tory. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaw napisach imię: Alina
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Konsultacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskakapitan Budnyporucznik TraszkaAleksander Semkoporucznik Elżbieta Zalewskamajor SkoczylasBartoszewska, matka Halinkibadylarz Jan Butyrakporucznik Prałatpodporucznik Walendziakciotka Janusza KrukaStanisław Kruk, stryj JanuszaJan Sadowski "Długi Janek"siostra przełożona; w napisach inicjał imienia: J.barmanka w "Staropolance"Halina KajszczarekHalinka BartoszewskaKasia "Raz Dwa Trzy", partnerka Semkisekretarka MariaBasia, dziewczyna Rokitydoktor Turskadozorczyni w kamienicy na ul. RozbratStaszek, kierowca samochodu MOprofesor Krauswert, patologKonrad Zagórski, chory psychicznie w szpitalutechnik fotograficznyMisiodoktor Zych, lekarz w szpitalu psychiatrycznymPiotr Budny, syn kapitanasierżant Felek, kierowca samochodu MOdozorca kamienicy, w której mieszka Kasia "Raz Dwa Trzy"kapitan PodgórskiTadeusz Piechalak; w napisach inicjał imienia: J.pielęgniarzkelner w "Staropolance"dyrektor szkoływoźny w szkoledoktor Kraśnikdozorca, u którego mieszkał Janusz KrukAndrzej Rokitakelner w "Staropolance""Klipsio""Dzięcioł"milicjant Piotrowski; nie występuje w napisachspecjalista od daktyloskopii; nie występuje w napisachstażysta w szpitalu; nie występuje w napisach